MALÁ FATRA. Vlk dravý je v našom národnom parku mimoriadne vzácnym druhom. Vzhľadom na priestorové nároky, ktoré presahujú aj niekoľko stoviek kilometrov štvorcových, je pre neho územie Malej Fatry relatívne malé. Podľa ochranárov môže v našich horách žiť maximálne jedna svorka vlkov (jeden pár s mláďatami). Bohatšia na jeho výskyt je oblasť hornej Oravy či Kysúc, stabilné populácie vlkov žijú vo Východných Karpatoch.
Stretnúť vlka v našich lesoch sa mnohým ochranárom nepošťastí ani za celý život. O to vzácnejšie sú preto zábery, ktoré sa im vlani podarilo získať. Zo všetkých, ktoré urobilo viac ako dvadsať fotopascí na celom území národného parku, len dva zachytávajú pohyb vlka, pričom medveďa sa podarilo nasnímať až 120‑krát. „Stretnúť vlka v NP Malá Fatra je o veľkom šťastí. Ani ľudia profesionálne pôsobiaci ako zamestnanci parku, ale ani mnohí poľovníci a lesníci, vlka ešte nevideli. Ak ku stretnutiu vôbec dôjde, treba si ho vychutnať, druhýkrát v živote sa už zopakovať nemusí,“ rozpráva riaditeľ Národného parku Malá Fatra (NPMF) Michal Kalaš.
Vlk je vraj plaché zviera a obava z neho, tzv. syndróm Červenej čiapočky, býva často prehnaná. Pre človeka nepredstavuje takmer žiadne nebezpečenstvo. „Istou výnimkou môže byť chorý jedinec, nakazený besnotou. Prihliadnuc na plošnú vakcináciu proti vírusu besnoty je i takáto možnosť na Slovensku veľmi nepravdepodobná,“ hovorí Michal Kalaš.
Vlk môže byť nebezpečný pre hospodárske zvieratá, najmä ovce, keďže sa obvykle pasú v oblasti predhoria, kde sa vlky bežne zdržujú. „Dobre strážené stádo s osvedčenými strážnymi pastierskymi psami je pre vlkov takmer nedostupné. Tradícia týchto špeciálnych psov je, žiaľ, na ústupe, preto ku škodám čas od času dochádza,“ vysvetľuje riaditeľ ochranárov.
Za minulý rok evidujú v Malej Fatre dva útoky vlkov na hospodárske zvieratá. Odohrali sa v katastri obce Zázrivá. Zabité boli tri ovce.
Michala Stehlíková
Snímka archív NPMF