Klasické slovenské jedlá ako halušky s kapustou, pečené zemiaky s kapustou a so slaninkou, tradičná kysucká kapustnica, ba dokonca i chrumkavé kapustníky zasýtili v nedeľu nejedného hladoša. Maškrty ako hrom! „Pečieme v týchto dobových peciach, ktoré sa využívajú a funkčné sú asi iba ako jediné na celom Slovensku,“ ochotne prezradila pani kuchárka a dodala: „Ale len čo sa týka múzeí.“
Predstavila aj Romana Capeka zo Skalitého, ktorého ľudová hudba im spríjemňovala slnečný deň: „Nemôžem zabudnúť, že tieto Kuchyne starých materí nám vždy práve on spestrí majstrovskou hrou na heligónke a má niekoľko druhov muzikantov! Popri hraní ešte súkromne učí deti, a to v Poľsku.“
Na otázku, prečo práve kapustové jedlá, sa dozvedáme o tejto dobrote prekvapivé a cenné poznatky – kapusta je nabitá vyšším obsahom vitamínu C než citrónová šťava, lieči žalúdočné vredy, čistí črevný trakt, zabíja baktérie a vírusy a má markantné detoxikačné vlastnosti. Takisto efektívne pomáha pri žalúdkových a dvanástnikových vredoch, chronickej zápche, divertikulóze, narušenej bakteriálnej flóre v črevách, chorobách srdca, hypertenzii, artérioskleróze, osteoporóze, obezite, cukrovke aj rakovine. „Už sme mali napríklad sladkú nedeľu, zemiakovú i polievkovú a teraz bola iniciovaná táto kapustová.“
V septembri sa bude konať medzinárodný gastronomický deň, v rámci ktorého sa budú okrem slovenských ešte pripravovať jedlá z ďalších dvoch členských krajín Vyšehradskej štvorky – a to Českej a Poľskej republiky. V októbri nás pre zmenu čakajú špeciality zo zabíjačky.
Petra Vörösová
Snímka autorka