Vo volebných obvodoch č. 1 (Staré Mesto), č. 6 (Trnové...) a č. 7 (Závodie...) je momentálne „pretlak“ občanov na jedného poslanca, a tak sa musia scvrknúť. V obvode č. 8 (Budatín, P. Chlmec...) je ich zase málo, hoci je rozlohou najväčší, a ešte sa má rozšíriť. Preto sa tamojším poslancom nepáči, že by do ich obvodu mali pribudnúť ďalšie mestské časti. Momentálne poslanci rokujú o tom, ako to urobiť, aby vyhoveli zákonu, a súčasne zohľadnili aj územnú rozlohu.
Podľa poslanca Jozefa Juriša, ktorý sa podieľa na návrhu zmeny, sa toto všeobecne záväzné nariadenie mení hlavne preto, že v obvode č. 1 – Staré Mesto pribudlo množstvo občanov, ktorí majú momentálne trvalé bydlisko na mestskom úrade. Zákon pritom striktne určuje, koľko obyvateľov má pripadnúť na jedného poslanca. „Zistili sme, že v obvode č. 1 bolo príliš veľa občanov na jedného poslanca a rovnako to bolo aj v obvodoch č. 6 a č. 7, do ktorých patrili mestské časti Trnové a Závodie. Posledná zmena totiž bola robená ešte za čias Jána Slotu. Odvtedy sa tieto volebné obvody rozšírili natoľko, že by dokázali byť aj samostatnými volebnými obvodmi. Naopak, niektoré obvody majú len 400 až 500 obyvateľov, preto musia byť pričlenené k iným obvodom,“ hovorí Jozef Juriš.
Na jedného poslanca musí zo zákona pripadať 2700 obyvateľov. Keby zostali volebné obvody tak, ako sú v súčasnosti, tak obvody č. 1, č. 6 a č. 7 by toto číslo prekročili. Preto tento návrh počíta s tým, že „z volebného obvodu č. 1 bude oproti súčasnému stavu odobratá časť mestskej časti Hliny, konkrétne Hliny VIII a Malá Praha a budú zaradené do volebného obvodu č. 2 k častiam Hliny V – VII a Bôrik a vo volebných obvodoch č. 6 a č. 7 sa zníži počet mestských častí tvoriacich volebný obvod zo súčasných štyroch na tri“.
Znamenalo by to, že vo volebnom obvode č. 8 by došlo k navýšeniu mestských častí o dve, konkrétne o Mojšovu Lúčku a Strážov. Ten by sa po novom skladal až z ôsmich mestských častí a tvorili by ho ešte Brodno, Budatín, Považský Chlmec, Vranie, Zádubnie a Zástranie, čo je rozlohou veľmi veľké územie. Pokiaľ však ide o počet obyvateľov, na jedného poslanca by ich pripadlo 2637, čo je štvrtý najnižší počet, a to je stále ešte pod celomestským priemerom.
Najviac obyvateľov na jedného poslanca, až 2937, stále pripadne na volebný obvod Staré Mesto. Ako však v zdôvodnení poslancom vysvetľuje vedúca odboru vnútorných vecí MsÚ Jana Brathová, je to spôsobené zaradením 2255 bezdomovcov, čo nie je možné bez výraznejšej úpravy obvodov odstrániť.
Nespokojnosť však môže návrh vyvolať hlavne u poslancov z navrhovaného volebného obvodu č. 8. Ján Púček na rokovaní zastupiteľstva uviedol: „Nesúhlasím s tým. Osem obcí na troch poslancov, to sa jednoducho nedá zvládnuť. Je to nezodpovedný krok. Radšej by som mal sám na Hájiku 10-tisíc občanov ako dve takéto obce. Tu musíme traja poslanci urobiť za mesiac osem stretnutí s občanmi. To rovno zamestnajme poslanca na plný úväzok.“
Vedúca mu odporovala: „Uznávame, že návrh z pohľadu volebného obvodu č. 8 sa môže javiť ako neúnosný a nezvládnuteľný najmä z pohľadu nových, v danom volebnom obvode zvolených poslancov, avšak spĺňa podmienku zákona, čo by malo byť podľa nášho názoru pre vás poslancov smerodajné.“
Aj Jozef Juriš citlivo vníma, že predložený návrh môže vyvolať nespokojnosť niektorých poslancov. „Treba si uvedomiť, že v prímestských častiach majú poslanci viac roboty ako v meste. Je tam viac poslancov, môžu si rozdeliť aj stretnutia s občanmi. V mestských častiach však stále nie sú dobudované chodníky, osvetlenie atď. A toto všetko musia poslanci denne riešiť. Musíme chodiť na stretnutia s hasičmi, ovocinármi, futbalistami. Bohužiaľ, zákon je postavený tak, že musíme splniť daný koeficient. Ak by sme ho totiž porušili a hociktorý neúspešný kandidát by to napadol na Najvyššom súde SR, mohlo by to mať za následok vyhlásenie neplatnosti volieb. Preto sa stále konajú intenzívne rokovania a riešením je len dohoda medzi poslancami.“
Poslanci predložený materiál schválili.