Dvadsiateho prvého júla to bude rok, čo Vrátnu a Terchovú postihla prírodná kalamita. Škody boli natoľko veľké, že ešte dnes sa pracuje na ich odstránení. Letná sezóna tu však vyzerá sľubne.
TERCHOVÁ–VRÁTNA. Tento mesiac si budeme pripomínať prvé výročie od prírodnej kalamity, ktorá 21. júla 2014 zmenila Vrátnu a Terchovú na nepoznanie. Odvtedy sa podarilo urobiť už veľký kus práce, napriek tomu tu pracovný ruch ani po roku neutíchol. „Momentálne práce pokračujú opravami poškodených oporných múrov a priepustov a záchytných bezpečnostných zariadení, kde sa predpokladá s nákladmi vo výške 891-tisíc eur. Termín ukončenia prác súvisiacich s odstraňovaním povodňových škôd je predpokladaný v závislosti na poveternostných podmienkach v mesiaci august 2015,“ informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lenka Záteková.
Vodohodpodári ukončili práce na úprave koryta rieky Varínka – Vrátňanka ešte v novembri minulého roku. „Veľmi intenzívne s nami pracovali aj cestári zo Správy ciest ŽSK, ale aj ďalšie firmy a organizácie, ktoré zabezpečovali obnovovanie poškodených inžinierskych sietí, a najmä údolnej stanice kabínkovej lanovky pri Chate Vrátna,“ zhrnul hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.
Vyše 60-ročná turistická chata však zostáva zatvorená. Informovala o tom Ľudmila Porubčanská z miestneho lyžiarskeho strediska. „Jej poškodenie je natoľko vážne, že do dnešného dňa neprebehli všetky potrebné kroky k likvidácii škody. No je našou prioritou jej opätovné sprevádzkovanie.“
Napriek nešťastiu, ktorú dolinu postihlo, sa Vrátna i Terchová rýchlo spamätali a letná sezóna je už v plnom prúde. „Poškodená kabínková lanovka na Chleb je plnohodnotne v prevádzke a všetky turistické chodníky sú schodné,“ doplnila Ľudmila Porubčanská.
I keď tu stále badať pozostatky z ničivej kalamity, podľa starostu Terchovej Milana Laurenčíka je to už v rukách prírody. „Okolo rieky ostali „kamenné polia“ bez vegetácie, ktoré časom zarastú brehovým porastom. Situácia po povodni je už však stabilizovaná, vykonali sme všetky záchranné práce a už je na rade príroda, aby sa vysporiadala s následkami,“ skonštatoval.
-ms-, snímka ĽP