Antikorovú sochu Juraja Jánošíka, ktorá sa vypína na malom návrší v Terchovej pred vstupom do doliny Vrátna, pozná, hádam, každý. Málokto však vie, že pôvodne mala byť vysoká až tridsať metrov a umiestnená priamo v doline.
TERCHOVÁ. Autorom pravdepodobne najznámejšej sochy Juraja Jánošíka bol akademický sochár Ján Kulich, ktorý minulý mesiac, 15. marca, zomrel vo veku 84 rokov. Sedem a pol metrovú sochu vyrobenú z ušľachtilého oceľového plechu vytvoril pre obyvateľov Terchovej pred viac ako štvrť storočím, pričom slávnostne bola odhalená počas osláv 300. výročia narodenia Juraja Jánošíka, a to v roku 1988. Pravda je ale taká, že socha mala byť pôvodne oveľa väčšia. Jánovi Kulichovi sa ju však nikdy nepodarilo dokončiť. Zo sochy vznikla len hlava, po ktorej sa akoby zľahla zem. O tom, že na diele sochár skutočne pracoval, dokazuje aj dokument Československej televízie, ktorý si môžete pozrieť na stránke terchova.info.sk.
Obor Jánošík mal vítať návštevníkov Vrátnej
V krátkej ukážke sa uvádza, že nový technologický postup, ktorý Ján Kulich použil pri tvorbe tohto diela, od základu zmenilo metódu vytvárania obrích sôch. „Tri a pol metrová tvár je tvárou národného bohatiera Jánošíka. Socha bude tridsať metrov vysoká a má byť hotová do 250. výročia jeho narodenia. Umiestnia ju v prekrásnom prostredí Vrátnej doliny,“ hovorí sa v dokumente.
O obrej soche vie čo-to aj starosta Terchovej Milan Laurenčík. Ako však dodáva, všetko sú to len neoverené informácie, ktoré sa tradujú ústnym podaním. „Možno k nim niekto niečo priloží, prikrášli a vzniká tak nejaký príbeh. To, že socha mala byť väčšia, je ale fakt. Vyrábala sa jej hlava, ktorá vraj bola umiestnená pred ateliérom pána Kulicha v Bratislave. Jánošík mal vraj stáť rozkročený ponad cestu do Vrátnej. Mal byť vysoký 30 metrov a mal mať aj praktické využitie – múzeum v krpci, reštaurácia a televízny vykrývač v klobúku,“ porozprával starosta.
Z obrej sochy vyrobil Ján Kulich len tri a pol metrovú hlavu. Kde sa momentálne nachádza, sa nevie. Údajne by mala byť na Detvianskom amfiteátri.
Údajne aj bola snaha získať pre Terchovú aspoň hlavu pôvodnej sochy, žiaľ, bez úspechu. „Autorovi ju vraj dvakrát ukradli. Raz sa našla niekde v Dunaji a druhýkrát sa vraj už nenašla.“
Zháňajú peniaze na generálnu opravu
Prečo už nebohý Ján Kulich sochu nedokončil, sa nevie. K tejto téme sa vraj nerád vyjadroval. Hovorilo sa i tom, že umiestnenie sochy v doline nepovolili ochranári. Obyvatelia Terchovej sú však spokojní aj s tým „menším“ Jánošíkom, ktorého v dedine majú a na opravu ktorého sa obec snaží v týchto dňoch získať peniaze. „Zub času, možno nevhodné technické riešenie a aj vandalizmus ho poznačili a sme v situácii, keď stojíme pred otázkou, ako tento priestor revitalizovať. Vlani sa podarilo opraviť lavičky, tento rok upravujeme s pracovníkmi VPP okolitý terén a snažíme sa získať financie na generálnu opravu. Je to po Jánošíkových dierach a Rozsutcoch ďalšie miesto s veľmi veľkou návštevnosťou v obci,“ dodal Milan Laurenčík.
Michala Stehlíková
Snímky Žilina Gallery, archív obce Terchová