„Zažívam s Carnevalom už tretieho primátora,“ hovorí umelecký fotograf a fašiangový znalec Kelly, ktorý je jeho zakladateľom, a púšťa pásku VHS z roku 1995. V tom roku sa konal nultý ročník podujatia, a jeho pokračovania sa Žilinčania dočkali až o desať rokov. Od roku 2005 sa už koná každý rok.
Ale vráťme sa k spomienkam z 90. rokov, ktoré ostali zvečnené na tomto videozázname. V Žiline ešte fungoval Dom obuvi, textilu, Prior či Ľudová jedáleň. Takéto spomienky by sa mali naozaj archivovať. Fašiangové masky, medzi ktorými nechýba Turoň – symbol fašiangov, nevesta so ženíchom, čert, šašo, kat či dedinské babizne (pod vrstvami sukní však najčastejšie mužského pohlavia), chodili už od rána po Žiline. Začalo sa na Mestskom úrade a išlo sa cez Hlinkovo námestie popri starej fare na Mariánske námestie. Masky však navštívili aj budovu bývalých elektrární, Vural, kde sídlilo Rádio Frontinus, hotel Slovakia, pred ktorým ešte bolo parkovisko plné „favoritov“ a „embéčiek“, zimný štadión a ďalšie. Vytancovali každého, od radových zamestnancov po vedenie, i hostí. „V ´95 maškary poctivo preliezli celé mesto, lebo fašiangy, to sú hlavne pochôdzky. Na dedinách to je jednoduché, ale prejsť Žilinu nebolo ľahké... Konalo sa to preto od rána,“ hovorí Kelly. Napokon skončili všetci v starom Juniore, kde tancovali na „Snívam o tebe“ od skupiny Salco.
Reportáž nás skutočne vracia v čase. Maroš Sokolík predáva na Masaryčke starý Žilinský večerník a medzi maskami sa pohybuje aj novinár Pavol Rýpal, v súčasnosti nezvestný. Ako si spomína Kelly, i organizátor tohto nultého ročníka Carnevalu Slovakia, zmizol. „Sú to také zákulisné reči. Nikto presne nevie, čo sa stalo, ale organizovala to Severoslovenská agentúra. Jej konateľ vraj navyberal od firiem veľa peňazí. V ´95 ešte len vznikalo podnikateľstvo a firmy dávali peniaze. Agentúra ich mala vybrať na vzdelávacie kurzy, no konateľ zrazu zmizol. Údajne pracoval kdesi na lodi,“ objasňuje fotograf.
Tancovali o život, pili o dušu
Do organizovania fašiangov sa vtedy zapojili najmä folklórne súbory Rozsutec a Stavbár. Hlavnými aktérmi boli aj maškary z viac či menej vzdialených dedín. „História a aj môj pohľad na fašiangy je daný dedinami. Mojím cieľom bolo, aby bolo mesto spopularizované nie folklórom, ale dedinským charakterom zábavy a pravými fašiangármi. Celý rok sa pripravovali na to, že budú vybratí do sprievodu. Výkvet slovenských dedín Liptova, Oravy, Považia, Horehronia, Kysúc, Rajeckej doliny, lebo Žilina je centrom všetkých týchto lokalít. Ja som zablúdil až do dedín na hraniciach s Ukrajinou, kde takéto fašiangové podujatie volajú „maslenica“, a tie mi boli inšpiráciou,“ hovorí Kelly.
Mestské divadlo mu vtedy pridelilo Olinku Baránkovú, ktorá mala dlhé roky na starosti FS Rozsutec, ako dôstojníčku na vybavovanie fašiangových masiek po dedinách. Ona vraj bola hybnou pákou. Kelly sa s dedinčanmi opil, ona sa oňho postarala a zapísala, ktorá dedina je dohodnutá do sprievodu.
Rokmi sa však z toho, že dedinskí fašiangári chodili do Žiliny, stal problém. „Nielenže tancovali o život, ale aj o dušu pili,“ vysvetľuje Kelly. Preto ich dnes nahrádzajú folkloristi, žiaci umeleckých a základných škôl, seniori, a ďalší fašiangovania chtiví ľudia. Carneval Slovakia organizujú Ingrid Dolníková, Nika Tabačková a Peter Zanický z mestského úradu a Ivan Köhler ostáva jeho hlavnou osobnosťou. V úlohe kráľa a kráľovnej sa za 10 rokov ocitli Petra Polnišová, Roman Pomajbo, Dárius Richter, Adriana Poláková, Katarína Hasprová, Martin Hudec, Michaela Závodská‑Pastorková, Rado Pažej, Sisa Sklovská, Dominik Zaprihač, Barbora Švidraňová či Lukáš Puchovský.
Na námestie sa spustil anjel
Peter Lipa hovorí, že v každom mestečku by mal fungovať jeden fanatik, čo sa týka jazzu, a Kelly je presvedčený, že aj ohľadne karnevalu. Fašiangy sa mu dostali pod kožu dávno, veď ich 40 rokov zažíval s Tatarkom, Kompánkom a Barčíkom, znalcami tohto zvyku, čo považuje za neuveriteľné šťastie. A podľa neho naše fašiangy nemajú obdobu nikde na svete. „Mojím najväčším snom je vziať naše maškary do autobusu a vpáliť do Benátok. Už ma ale predbehli Rumuni. Keď prišli na Námestie sv. Marka, všetci sa razom prebudili,“ pokračuje.
Spolu s mestským divadlom a požiarnikmi realizovali na 1. ročníku v roku 2005 niečo obdobné, čo sa každý rok odohráva počas karnevalu v Taliansku. „Nad námestím sa spustí anjel, ktorý hádže deťom cukríky. Nahovoril som preto mne blízkych hercov z Mestského divadla, hoci prežívali hrozné muky, aby sa spustili z Burianovej veže na Hlinkovo námestie. Podarilo sa to vďaka záchrannej hasičskej jednotke, ktorá zabezpečila systém, aby sa mohli po lane spustiť až dole,“ spomína si fotograf. Boli to herci Anna Hulmanová, Naďa Vladařová‑Jelušová, Zuzana Kizeková a Sväťo Vladař. „Naďa išla za anjela a spustila sa prvá. Pristála pri tribúne, hneď zaspievala a tým otvorila karneval. Anička išla posledná, ale porušila laná, pristála na lampe, otočilo ju to a skončila na poslednej kamennej balustráde. To však nebolo všetko, na celom námestí bolo jedno jediné auto, na ktorom nakoniec pristála a prepučila ho. Jeho majiteľ nás aj žaloval a museli sme škodu zaplatiť,“ líči historku z 1. ročníka Carnevalu. Kelly ešte prezrádza, že tento rok sa v podobnom duchu spustia hasiči v maskách zo strechy Tesca.
Čo nás čaká tento piatok?
Áno, už tento piatok, 28. februára, sa v Žiline od 14.30 h uskutoční 10. ročník Carnevalu Slovakia. Očakáva sa, že sprievodu sa zúčastní takmer 500 masiek a nebude chýbať ani kráľovský pár. V úlohe Kráľovnej festivalu sa predstaví herečka Erika Havasiová, ktorú bude sprevádzať kráľ Milo Kráľ.
Fašiangový sprievod masiek bude prechádzať cez Mariánske námestie, Farské schody, Námestie Andreja Hlinku na Národnú ulicu a naspäť až na Mariánske námestie. V sprievode budete môcť vidieť aj 2 - 3‑metrové bábky divadla Theatre Kvelb z Českých Budějovíc, ktoré svojím predstavením Masopust predstaví divadelne spracovanú českú tradíciu fašiangov. Špeciálnym hosťom karnevalu bude skupina Dolna Sekirna z mesta Pernik v Bulharsku, kde sa koná najväčší svetový festival fašiangových masiek už 48 rokov. Fašiangová tradícia Bulharov je založená na vyháňaní zlých síl a vítaní znovuzrodenia prírody.
Program bude pokračovať od 15.30 h na Mariánskom námestí. Folkloristi z FS Rozsutec, FS Magura, FS Stavbár a mnoho ďalších nám svojím vystúpením pripomenú zvyky našich starých rodičov. Súbor z Kysuckého Lieskovca o 17.30 h predstaví tradičné pochovávanie basy. Na záver programu zahrá do tanca Dychová hudba Fatranka. Najstarší ženský spolok Živena si pre návštevníkov aj v tomto roku pripravil ochutnávku tradičných fašiangový dobrôt z vlastnej kuchyne.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív Ivan Köhler