Všivák je pojmom, o ktorý by sa mal zaujímať každý Žilinčan. Takýmito slovami skonštatovali súčasnú situáciu členovia petičného výboru, ktorá sa týka vodného toku prameniaceho v katastri obce Rosina. Založeniu petície však predchádzalo niekoľko významných krokov, ktoré mali zanedbaný stav Všiváka posunúť vpred. Vrátane toho, že voda zo Všiváka prešla rozborom kvality vody, ktorý ukázal, že potok pramení ako kvalitná pitná voda, sa na jeseň minulého roka uskutočnilo aj čistenie jeho výpustov v Parku Ľudovíta Štúra.
ZVOLALI DOZOR
Cieľom tejto akcie, ktorú koncom roka zorganizovali Severoslovenské vodárne a kanalizácie v spolupráci s mestom Žilina, bolo identifikovať znečisťovateľov potoka. „Zistili sme, že v niektorých miestach sa občania z obytných domov v oblasti Bôrika nelegálne pripájajú so splaškami aj na dažďovú kanalizáciu. Toto je absolútne neprípustné znečisťovanie prírody a porušovanie zákona,“ uviedla v tom čase poslankyňa Iveta Martinková, ktorá sa Všiváku dlhodobo usiluje pomôcť. Po tejto akcii Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) predložil na odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žiline žiadosť o zvolanie štátneho vodoochranného dozoru z dôvodu možného nelegálneho vypúšťania odpadových vôd do koryta toku Všivák. V januári pracovníci SVP vykonali na Oravskej ceste aj odstraňovanie náletových drevín.
IDENTIFIKÁCIA VYÚSTENÍ
Krátko na to odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žiline vykonal štátny vodoochranný dozor. „Pracovníci SEVAK-u identifikovali vyústenia v ich správe (odľahčovacie komory verejnej kanalizácie v správe SEVAK, a. s.). Boli identifikované vyústenia dažďovej kanalizácie OS Amfiteáter, kanalizácie Plaváreň Žilina a vyústenie fontány z Bôrického parku,“ informoval nás odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žiline. O identifikáciu vyústení vo vlastníctve bolo vyzvané aj mesto Žilina. „Začiatkom júna sa uskutočnilo stretnutie v mestskej časti Bôrik pri Všiváku. Mesto Žilina dostalo za úlohu vykonať identifikáciu vyústených objektov patriacich do správy mesta do potoka Všivák. Následne budeme o tomto informovať SVP do 30. júla,“ potvrdila hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
V PETÍCII CHCÚ POKRAČOVAŤ
„My podpísaní občania žiadame vedenie Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. Odštepný závod Piešťany, Správu povodia stredného Váhu I. v Nimnici o neodkladné odstránenie nelegálnych splaškových výpustov do potoka Všivák, o neodkladné vyčistenie brehov a dna potoka Všivák až k pôvodnej regulácii a o následné systematické udržiavanie koryta potoka Všivák, a to v nezatrubnenej časti od pohostinstva Drevená krava na Centrálnej ulici po jeho zatrubnenie na Ulici V. Spanyola,“ píše sa v petícii. Jej autorkou a predsedníčkou petičného výboru je mestská poslankyňa Iveta Martinková, podľa ktorej v prvej fáze petície vyzbierali zhruba 800 podpisov. Podľa slov Vladimíra Lůkšu, jedného z členov petičného výboru a člena Rady seniorov mesta Žilina, ktorý sleduje situáciu na ústí potoka niekoľko rokov po tom, čo v roku 2013 zaregistroval rapídne zhoršenie kvality vody, sa snažil stav riešiť. Kvalita vody sa však podľa neho zlepšila len na pár mesiacov. „Počas zbierania podpisov ľudia problematike veľmi dobre rozumejú a nemajú problém podporiť očistu potoka, aj keď nie sú priamo zo Žiliny. Vyvoláva to spoločenský dopyt po kvalitnom životnom prostredí,“ skonštatoval na margo aktivity ďalší člen výboru Ján Rzeszoto. Poslankyňa Iveta Martinková chce opätovne osloviť aj občanov v povodí potoka. „Výbornou správou je, že mesto Žilina práve distribuuje kompostéry do rodinných domov. Pevne verím, že ich budú ľudia používať a tí, ktorí mali zlozvyk zahlcovať brehy Všiváka odpadom z ich záhrad, tak viac nebudú robiť,“ doplnila poslankyňa na záver.