Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -2°C

Zdravie a životný štýl

Vyberám záhradný kompostér – čo potrebujem vedieť?

Záhradný kompostér je pre každú záhradu darček. Pre vás je to investícia, ktorá sa vám do vráti v podobe rozkvitnutých kvetov, zdravých kríkov a bohatej úrody v biokvalite. S odborníkmi z OZ Kompostujme sme dali dokopy návod, ktorý vám pomôže pri výbere vhodného kompostéra do vašej záhrady.

19.04.2018 | 09:48

Čo budem dávať do kompostéra?
Ak si plánujete zaobstarať záhradný kompostér, v prvom rade by ste si mali zvážiť, či budete do neho dávať len rastlinný bioodpad zo záhrady (trávu, lístie, suché rastlinky, burinu,...) alebo aj bioodpady z kuchyne (šupky z ovocia a zeleniny, kávový výluh, recyklovaný papier....). Ing. Michal Vavrík z OZ Kompostujme odporúča do záhradného kompostéra dávať všetok rastlinný bioodpad, ktorý u vás vznikne: „Čím pestrejšia je skladba rastlinných bioodpadov v kompostéri, tým kvalitnejší, výživovo bohatší bude kompost.“ Kompletný zoznam vhodných prísad pre záhradný kompostér nájdete na stránke kompostuj.me.  

Aký veľký kompostér potrebujem?
Spočítajte si plochu vašej záhrady - trávnatých plôch či úrodnej pôdy, a odhadnite množstvo bioodpadov z kuchyne. Väčšina predajcov by vám povedala, že ak má vaša záhrada veľkosť 400 m2, stačí vám kompostér s objemom 400 l. Ak však budete kompostér napĺňať aj bioodpadom z kuchyne, pri 4-člennej domácnosti zvoľte kompostér s objemom od 500 do 700 l.

„Dospelý človek v priemere denne vyprodukuje až 300 g bioodpadov. Vynásobme si toto číslo počtom členov vašej rodiny a už vám kompostér s väčším objemom nebude pripadať dostatočne veľký,“ vysvetľuje Mgr. Katarína Labudová z OZ Kompostujme.

Koľko peňazí som ochotný investovať do kompostéru?
V najväčších obchodných reťazcoch i v e-shope OZ Kompostujme nájdete kompostéry za pár eur. Musíte však počítať s tým, že ich životnosť je naozaj krátka. Vydržia maximálne 2 - 3 roky. Potom sa pod vplyvom zmien teploty a náporu bioodpadov rozpadnú. Ak do kompostéra zainvestujete, zvolíte kvalitnejšie prevedenie a materiály - napr. modely radu MAXI alebo STANDARD, kompostéry vám budú slúžiť min. 10 až 20 rokov.  „Tieto kompostéry sú dostatočné pevné, majú do detailov premyslenú vnútornú cirkuláciu vzduchu a ich konštruktéri mysleli aj na ľahkú údržbu. Majú niekoľko otváracích stien, takže sa bez problémov dostanete do vnútra a môžete kompostovaciu kopu poriadne prevzdušniť. Sú vyrobené z recyklovaných plastov, nevyblednú, neroztiahnu sa a keď vám doslúžia, môžete ich hodiť do koša na plasty. Jeden takýto kompostér slúži aj ako komunitný kompostér pre obyvateľov vnútrobloku na Moyzesovej ulici a sme s ním nadmieru spokojní“ hovorí Ing. Michal Vavrík z OZ Kompostujme. 

Kde kompostér umiestnim?
Ideálne miesto pre záhradný kompostér je pod korunou stromov, ktoré ho chránia pred priamym slnečným svetlom. Ak takéto miesto na pozemku nemáte, umiestnite ho tak, aby ste ku kompostéru mali ľahký prístup z každej strany. Budete ho potrebovať pri prevzdušňovaní kompostovacej kopy, vyberaní kompostu či pri vysypávaní pokosenej trávy z fúrika. Kompostér radšej umiestnite ďalej od susedovho pozemku. Ešte stále sa nájde dostatok ľudí, ktorí si myslia, že kompostovanie smrdí, čo však nie je pravda. Taktiež nie je dobré umiestniť kompostér na konci záhrady. „Vieme z vlastnej skúsenosti, že najmä v zime sa vám nebude chcieť vybehnúť vysypať naplnený košík bioodpadov do kompostéra,“ smeje sa Mgr. Katarína Labudová z OZ Kompostujme, „kompostér je srdce záhrady. Nie len, že sa vďaka nemu uzatvára dokonalý kruh života bioodpadov, ale pomáha pri ozdravných procesoch celej záhrady. Dáva i berie život množstvu buniek, čím zvyšuje kvalitu mikroflóry v pôde, ale aj nad jej povrchom.“ 

Skôr, ako kompostér donesiem domov...
...prečítam si postup, ako správne kompostovať v záhrade. Nestačí len kompostér postaviť do záhrady a plniť ho bioodpadom. Ak chcete, aby bolo kompostovanie efektívne, rýchle a hnojivo naozaj kvalitné, je potrebné sa o kompostér pravidelne starať. Zmenšovať veľkosť bioodpadov, premiešavať, pridávať uhlíkatý materiál, vetrať... Stačí si každý týždeň vyčleniť aspoň pár minút. A na začiatku hlavne trpezlivosť.

 

PW-74

Zdroj: Mgr. Katarína Labudová, OZ Kompostujme

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod