Aké boli začiatky festivalu a čo vás ženie k tomu, že každý rok zháňate granty, pozývate výnimočných umelcov, jednoducho máte to nadšenie pre organizovanie ďalšieho a ďalšieho ročníka?
Začiatky treba hľadať v iniciatíve mojich žiačok, mladých speváčok zo Žilinského miešaného zboru, Aničke Kurekovej a Katky Juhásovej. Ony sa so zborom zúčastňovali rôznych festivalov a z ich strany vzišla iniciatíva zorganizovať v Žiline festival, ktorý bude ešte lepší ako tie, čo sme navštevovali. Už ten prvý ročník, kedy v rámci programu vystúpil „len“ jeden zahraničný zbor, bol čo sa týka atmosféry, odozvy publika a inštitúcií, ktoré sa podieľali na organizácii, výborný. Preto sa dievčatá rozhodli, že budú v tom pokračovať a postupne sa podarilo získavať viac grantov. Aj keď tento rok sme, bohužiaľ, grant nedostali.
Ktorý ročník bol, dá sa povedať, prelomový?
Ten pred tromi rokmi. Vtedy festival získal inú dimenziu, pretože sme po prvý raz pozvali do spolupráce profesionálny Štátny komorný orchester v Žiline. Dali sme si tiež záväzok, že festival bude výnimočný nejakou premiérou, novým vokálno-inštrumentálnym dielom. Práve pred tromi rokmi sa prvýkrát podarilo, že orchester a festivalové zbory sa podieľali na tejto premiére. Predstavili sme skladbu Stabat mater od jedného z najuznávanejších skladateľov žijúcich na Slovensku Jevgenija Iršaia. Pred dvomi rokmi sme predstavili premiéru mladého slovenského skladateľa Petra Špiláka a minulý rok skladbu pre mužský zbor od Ľuboša Bernátha. Tento rok nám skrížilo plán to, že sme nedostali financie z Fondu pre umenie, takže túto premiéru sme nemohli zrealizovať. Respektíve ju posunieme na jar.
To však program Voce Magna neochudobní, však?
Samozrejme, v poslednej dobe sa nám darí na Voce Magna pozývať nie bežné zbory. Na Slovensku nevystupujú skoro vôbec, lebo ich koncertný kalendár sa orientuje na západnú Európu, USA či Japonsko. Tak to je aj tento rok. Predstaví sa nám svetová špička detského zborového spevu – český spevácky zbor Jitro. Pre ilustráciu, na Slovensku to bude ich tretí koncert, ale v Spojených štátoch vystupovali okolo 250-krát a v Japonsku vyše 100-krát. Som veľmi rád, že pán dirigent prijal túto ponuku, lebo mám pocit, že už dva týždne na to cestujú znova za veľkú mláku. Príde aj Mužský spevácky zbor Bélu Bartóka z Pécsu, ktorý vyhral celosvetovú olympiádu zborového spevu, nahráva albumy a koncertujú takisto po celom svete. Tiež mám dojem, že letia hneď potom do Číny.
Prídu k nám na základe vašich dobrých vzťahov?
Áno, doslova. S oboma dirigentmi sa poznám dlhšie, stretávam sa s nimi v porotách a na rôznych podujatiach, a aj to je dôvod, že sa nám podarilo „dotiahnuť“ ich sem, k žilinskému publiku. Predstavíme to najlepšie, čo v tejto oblasti v Európe existuje. Z tých zahraničných zborov sa nám predstaví aj mladý ambiciózny Akademický spevácky zbor VŠB – TU Ostrava, ktorý funguje pri baníckej vysokej škole. V Jihlave vyhrali celoštátnu súťaž, takisto v Litve a Lotyšsku, takže je to tiež teleso, ktoré nie je bežnej kvality. Ďalším ťahákom a čerešničkou na torte bude dievčenský spevácky zbor Cambiar La Música, ktorý vystupoval aj minulý rok a doslova ohúril poslucháčov svojimi choreografickými kreáciami pri zborovom speve. Budú vystupovať vo štvrtok, v piatok aj v sobotu. Tento súbor nepredvádza len kvalitný zborový spev, ale aj choreografie, ktoré ho zvýrazňujú.
Ide o zbor, ktorý bude mať v Žiline koncert s kapelou Korben Dallas?
Áno, a som za to veľmi rád, lebo dirigentka je moja žiačka. Je to tiež cesta, ako zborový spev zatraktívniť. Na Korben Dallas asi pôjdu ľudia, ktorí by bežne nešli na koncert zborového spevu. Takto uvidia, že zborový spev nie je to, čo si možno predstavujú a že len nestojíme v pozore. S mladými ľuďmi sa dajú robiť kadejaké „zverstvá“ (smiech).
Z týchto štyroch dní bude asi ťažké vybrať si len jeden.
Festival sa v podstate začína v stredu, ale tie úvodné koncerty sú venované menším spriazneným mestám. Minulý rok to bolo Kysucké Nové Mesto, teraz to bude Rajec. Takže v stredu vo Farskom kostole sv. Ladislava v Rajci sa predstaví domáci Zbor sv. Ladislava, Žilinský miešaný zbor a spevácky zbor pri Žilinskej univerzite Omnia, ktorý je tiež kvalitný a dosahuje významné výsledky v zahraničných súťažiach. Štvrtkový otvárací koncert bude už v Dome umenia Fatra v Žiline a zastreší ho Konzervatórium Žilina a Žilinský miešaný zbor. Vystúpia aj študenti hudby z konzervatória. Zborový spev je niečo, čo ich môže umelecky posunúť ďalej a ukázať im ďalší rozmer hudby. Mňa veľmi teší, že na otváracom koncerte vystúpime s mužskou zložkou od 15 do 20 rokov. Je veľmi milé a výnimočné vidieť takých mladých chalanov, ako sa postavia na pódium. Mladá krv v spojení s orchestrom prináša nejakú nadstavbu, je to ohromujúci a uchu lahodiacu zvuk. No a na záver zaznejú aj tri skladby s orchestrom a zhruba s 80 spevákmi. Bude dirigovať môj syn Adam Sedlický. Piatok je vždy venovaný chrámovej hudbe. V Katedrále Najsvätejšej Trojice sa predstavia zbory, o ktorých som už rozprával a so sakrálnym programom vystúpia aj Paulaetus ensemble. Chrám má svoje čaro, dáva priestor na zamyslenie, je to nabité duchovnou energiou a v neposlednom rade je tam dobrá akustika. No a v sobotu bude očakávaný galakoncert. Určite žiaden deň nesklame svojich poslucháčov a bude zaujímavý. Ja dúfam, že festival si nájde miestečko v kultúrnom kalendári ľudí, ktorí chodia na koncerty a možno aj tých, ktorým sa ešte nepodarilo objaviť krásno zborového spevu.