Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -2°C

Spravodajstvo

Výlet, na ktorom mali návštevníci zimomriavky

Jozef Gabčík sa narodil v malej dedinke v apríli roku 1912. O tridsať rokov neskôr sa jeho meno rozletelo do celého sveta. Jeho rodný dom v mestskej časti Rajeckých Teplíc Poluvsí je dnes označený skromnou pamätnou tabuľou. Ako sme však už informovali, obyvatelia týchto miest sa rozhodli, že to na vzdanie úcty nestačí. Jeho zásluhy bude pripomínať aj pamätník. Prispieť môže každý.

09.12.2013 | 13:04

RAJECKÉ TEPLICE. O slovenskom parašutistovi, ktorý spáchal atentát na Reinharda Heidricha, sa dlhé roky mlčalo. Raz z donútenia, inokedy z ľahostajnosti.

Pamätník Jozefa Gabčíka by mal vyrásť v rodnom Poluvsí v prvej polovici budúceho roku a náklady tvoria približne 12 900 eur. Každý, kto sa chce pričiniť, môže poslať ľubovoľnú sumu na účet 3125097655/0200. K verejnej zbierke sa nedávno konal aj podporný program. Išlo o návštevu pamätných miest v Českej republike, ktoré sa spájajú s poslednými dňami života Jozefa Gabčíka. Skupina obyvateľov z Rajeckej doliny, medzi ktorými bol aj primátor Peter Dobeš, si výletom pripomenula myšlienky a činy vtedajšej doby. „Návštevu sme začali pri pamätníku v Lidiciach. Boli sme veľmi dojatí z toho, ako dopadli vtedajší občania Lidíc a že celá obec bola na základe vykonštruovaného podozrenia z pomoci parašutistom skupiny Anthropoid zrovnaná so zemou. Ide o veľmi pietne miesto. Boli sme radi, že aj my sme mali možnosť uctiť si ich položením venca a zapálením sviece,“ konštatuje primátor.

Z Lidíc výlet pokračoval poklonou pamiatke obetí „Heydrichiády“ na mieste popráv a prehliadkou miesta vykonania vojenskej akcie – atentátu na ríšskeho protektora. Nechýbala ani návšteva Katedrálneho chrámu sv. Cyrila a Metoda v Prahe, miesta úkrytu a posledného boja parašutistov pred hrdinskou smrťou.

K postaveniu pamätníka v Poluvsí prispeje aj Spoločnosť priateľov Slovenska a Francúzska. Jeden z jej členov, Miroslav Bellan, ako účastník a fotograf výletu, konštatuje, že výlet zanechal na všetkých silný dojem. „Keď si človek v Lidiciach uvedomí, čo sa tu odohralo a tú krutosť, ktorá tu dominovala pri ich zničení, dokáže zmeniť celý pohľad na svet. Na tento pamätník nikdy nezabudnem. Mnohí sme tu pochopili strašnú silu dôsledkov vojny. Pri pamätníku odvlečených a zavraždených detí to bolo asi najsilnejšie. Druhý veľmi silný dojem vo mne zanechal cintorín, ktorý Nemci prekopali, vybrali z neho stáročné kosti a tie zničili, aby po obyvateľoch a ich živote nezostala žiadna pamiatka,“ dodal Miroslav Bellan.

Budúci pamätník bude z trvácnych materiálov, pôjde o bustu v životnej veľkosti, odliatu z bronzu.
 

Ľubomíra Goljerová
Snímka autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod