Veselé, trochu trpké, a pritom poetické príhody o utečencoch sú zhrnuté v komiksovej knihe o utečencoch nazvanej Uletenci. Tento zaujímavý projekt už tri roky realizuje Žilinčanka Daniela Krajčová – výtvarníčka a animátorka, venuje sa sociálne ladeným výtvarným projektom, a príbehy píšu Katarína Marinová, sociálna pracovníčka a filozofka pracujúca s utečencami a Katarína Fajnorová, právnička OZ Liga za ľudské práva. „Katka Fajnorová mala nápad urobiť detskú knihu,“ povedala Žilinčanka Daniela Krajčová, ktorej sa nápad zapáčil a rozhodla sa priložiť ruku k dielu svojimi kresbami. „Na knihe pracujeme už asi tri roky, samozrejme, s prestávkami, lebo je to zložitý proces,“ vyslovila. Komiks predstavuje príbehy mladých ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu a v súčasnosti žijú na Slovensku. „Knižka je určená predovšetkým deťom od 10 rokov, aby si v nej prečítali smutno-veselé zážitky, ktoré utečencom prináša život v našej spoločnosti a zároveň sa nechali uniesť ich spomienkami z detstva – prečítali si o dobrodružstvách z ďalekých krajín.“
ZO ŽIVOTA UTEČENCOV
Komiks je určený nielen deťom, ale i dospelým. Tvorí ho päť samostatných príbehov mladých ľudí pochádzajúcich zo Sýrie, Afganistanu, Somálska, Etiópie a Iraku, ktorí sa napriek prekážkam usilujú budovať svoj domov na Slovensku. „Umožňuje detským čitateľom nahliadnuť do života utečencov a utečeniek v našej krajine formou pútavých a autentických príbehov, ktoré majú dve odlišné časti,“ priblížila nám Daniela Krajčová. „Jedna zachytáva súčasný život na Slovensku, druhá spomienky na zážitky v krajine pôvodu. Komiks nepopisuje traumatické zážitky hlavných hrdinov a hrdiniek, sústredí sa na radostné a vtipné príhody z ich detstva. Poukazuje tiež na ich každodenné radosti a starosti, ktoré u nás prežívajú.“ Príbehy sú teda založené na skutočnosti. „Vychádzali sme z rozhovorov s cudzincami a cudzinkami, s ktorými sa už dlhodobo stretávame. Dej niekedy dopĺňajú vymyslené postavy, no podstatné informácie o živote utečencov sú založené na faktoch.“
DOMOV PRE NICH NIE JE SAMOZREJMOSŤOU
Komiksové príbehy poukazujú na kultúrne odlišnosti, ale zároveň na to, že túžby a potreby ľudí zo vzdialených krajín sú podobné našim, napríklad spoločnou túžbou mať priateľov, študovať a stať sa užitočným v spoločnosti. Sprostredkujú myšlienku, že domov a prítomnosť rodiny nie sú samozrejmosťou. Ukazujú, že niektorí ľudia musia o svoje zázemie bojovať a že to nejde bez pomoci druhých. Komiks môže slúžiť ako nástroj na scitlivovanie detí v danej téme, dialóg a učenie k tolerancii. Ako sa dostať ku komiksu? Jednoducho. Stačí ísť na stránku https://www. startlab.sk/projekty/455-komiksova-knizka-o-utecencoch/#o-projekte, kde sa o ňom nielenže dozviete viac, ale budete si ho môcť rovno objednať. „Knižka vyjde do konca tohto roka,“ doplnila Daniela Krajčová.