Už aj Divinka sa môže pochváliť miestom, odkiaľ je celá dedina ako na dlani. Na Malom vrchu postavili päťposchodovú rozhľadňu, ktorá ponúka nádherné výhľady široko-ďaleko.
„So samotnou výstavbou rozhľadne sme začali na jar minulého roka, ale vzhľadom na to, že po vykopaní základov bolo zistené iné geologické podložie, ako bolo uvedené v geologickom elaboráte, boli práce pozastavené. Museli sme spracovať nový statický posudok a s tým súviselo nové zakladanie stavby a súvisiace povolenia. Rozhľadňa bola úspešne dokončená v novembri tohto roka a skolaudovaná v decembri,“ hovorí starosta obce Divinka Michal Krško.
Postavená na jednom z najväčších opevnení na Slovensku
Samotnej výstavbe vyhliadkovej veže predchádzal archeologický prieskum, ktorý bol v tejto lokalite realizovaný v roku 2017. „Malý vrch spolu s Veľkým vrchom je národnou kultúrnou pamiatkou. V tejto lokalite sa nachádzalo jedno z najväčších opevnení na Slovensku (12 ha), ktoré siahalo až do obdobia praveku. Od roku 2013 tu prebieha každoročne archeologický výskum, ktorý vykonáva Archeologický ústav SAV Nitra v spolupráci s Považským múzeom v Žiline a našou obcou,“ rozpráva starosta obce.
Práve bohatá história tejto lokality je to, čo sa snaží obec ľuďom neustále približovať a prezentovať, či už formou nového náučného chodníka, altánku alebo momentálne vyhliadkovej veže, ktorú postavili na Malom vrchu v nadmorskej výške 490 m n. m. „Rozhľadňa je z masívnej drevenej konštrukcie, na ktorú bolo použitých 33 m³ dreva. Má výšku 19,2 metra a päť poschodí. Sú z nej krásne pohľady nielen na našu obec, ale aj na mesto Žilina a jej široké okolie. V prípade dobrej viditeľnosti vidieť Malú Fatru, Súľovské vrchy, Kysucké a Oravské Beskydy, Javorníky, Lietavský hrad a pod.,“ vymenováva širokú škálu výhľadov starosta Divinky.
Rozhľadňa je oficiálne otvorená od Silvestra. Slávnostne ju uviedli do života počas tradičného silvestrovského výstupu na Malý vrch. „Aj napriek nie ideálnemu počasiu sa tohto otvorenia zúčastnilo okolo 300 ľudí, čo sme ani nepredpokladali, ale potešilo nás to. Pre návštevníkov bolo pripravené občerstvenie a podával sa aj punč, ktorý sa však asi všetkým neušiel, nakoľko sme nerátali s takou účasťou. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na postavení tejto krásnej rozhľadne, ale aj všetkým, ktorí sa zúčastnili tohto výstupu,“ odkazuje starosta.
Viditeľná aj v noci?
Na rozhľadňu vedie viacero ciest. Je možné sa k nej dostať z Divinky, Lalinka, ale aj z Diviny či Marčeka. „Ja odporúčam trasu z Divinky, pretože odtiaľto vedie aj náučný chodník, kde sa na informačných tabuliach dozvedia návštevníci mnoho zaujímavého z histórie Veľkého vrchu. Je to ideálna a nenáročná prechádzka aj pre rodiny s deťmi, keďže cesta trvá približne 40 minút v pohodovom tempe,“ hovorí Michal Krško. V blízkej budúcnosti plánuje obec ešte rozmiestniť smerové značky, ktoré budú turistov navigovať k rozhľadni. „Plánujeme osadiť aj tabule s opisom okolia, ktoré je z nej vidieť, v spolupráci s Komposesorátom Divinka zveľadiť okolie a v prípade, ak to bude možné, ju aj nasvietiť, aby ju bolo vidieť aj v noci,“ prezrádza starosta Divinky.
Rozhľadňa bola financovaná z fondov Európskej únie, konkrétne z mikroprojektu, ktorý realizuje obec Divinka s partnerskou obcou Gminou Spytkowice v rámci cezhraničnej spolupráce PL – SR a z rozpočtu obce Divinka. Náklady na realizáciu predstavovali približne 60-tisíc eur.