A tak sa od januára začala príprava aj realizácia tohto projektu, ktorý bol určený približne pre sto žiakov piateho až ôsmeho ročníka v Základnej škole v Rajeckých Tepliciach.
Cieľom bolo rozšíriť povedomie žiakov o praktickej pomoci vtáctvu v ich okolí prostredníctvom vytvorenia vtáčích búdok a posilnenia ich kladného vzťahu k prírode a pocitu zodpovednosti. Hromadným vyvesovaním vhodných búdok sa vytvárajú stabilné populácie vtákov, ktorých ubúda napríklad aj v dôsledku ničenia ich hniezdnych biotopov. Vtáčie búdky, a prostredníctvom nich zvýšenie populácie vtáctva, sú jednou z najdôležitejších metód ochrany ohrozených, ubúdajúcich druhov vtáctva a biologického boja proti škodcom.
Pred samotnou výrobou vtáčích búdok bolo potrebné žiakov metodicky usmerniť, ako si správne vyrobiť búdky, čo odborne zabezpečovala Správa Národného parku Malá Fatra na prednáškach s praktickou ukážkou vo februári. Na hodine sa jednotliví žiaci oboznámili s tým, aké rozmery pre aký vtáčí druh búdka musí mať, akým chybám sa vyvarovať.
Dnes sa uskutoční vyvesovanie vyrobených vtáčích búdok žiakmi. Z dvadsiatich búdok sa vyberie päť či sedem, ktoré vyvesia v parku okolo Hotela Skalka v Rajeckých Tepliciach. Pre žiakov je pripravený poldenný program, od sledovania vyvesovania búdok pracovníkmi Správy Národného parku Malá Fatra až po premietanie filmu či zábavnej interaktívnej hry vtáčie bingo.
Každý rok si hľadá na Slovensku 8 miliónov vtáčích párov svoju dutinu na hniezdenie. A tak veríme, že vyrobenými búdkami zvýšime možnosti na zahniezdenie sýkorke bielolícej, brhlíkovi lesnému, žltochvostovi lesnému či ďalším. Po vyvesení búdok budú žiaci zo základnej školy chodiť sledovať, aký druh obsadil ich búdky a koľko mladých vtáčat odtiaľ vyletí.