Nemilo zaskočení zostali členovia Združenia priateľov Hričovského hradu, keď sa pred niekoľkými dňami chceli vrátiť do vyše 800-ročnej pevnosti a pokračovať v jej záchrane. Obe príjazdové cesty boli zahatané konármi po ťažbe dreva.
HRIČOVSKÉ PODHRADIE. „V nedeľu 7. júna sme chceli ísť hasiť vápno na hrad, no zistili sme, že máme zatarasené obe príjazdové cesty k hradu. V lese sa koná výrub a cesty sú zatarasené konármi a bordelom po ťažbe. Nahnevalo nás to, lebo sme sa o ne starali a upravovali ich, aby sme na hrad mohli prepraviť stavebný materiál a nakoniec sa k nemu ani nedostaneme,“ informoval nás riaditeľ Združenia priateľov Hričovského hradu Jozef Mihálik.
Na samotnom výrube nie je podľa členov organizácie nič zlé, myslia si ale, že les by mal zostať aj po ťažbe uprataný a cesty prístupné. Najmä, keď je známe, že na hrade sa pracuje. „Podarilo sa nám spojiť sa s majiteľom pozemku a bolo nám prisľúbené, že cesta bude do týždňa, maximálne do dvoch, opäť prístupná. Zatiaľ nám ostáva čakať a dúfať, že sa tak naozaj stane, lebo práce na hrade nám stoja,“ dodal Jozef Mihálik.
Tento víkend sa na hrade uskutočnil projekt Naše mesto, kedy sa do jeho opravy mohla dobrovoľne zapojiť aj široká verejnosť. Vzhľadom na to, že nebolo možné doviezť na hrad stavebný materiál, museli niektoré práce vylúčiť. „Aktivity boli skôr zamerané na revitalizáciu náučného chodníka, triedenie kameňa a kopačské práce. Pracovné náradie sme museli na hrad vyniesť ručne,“ povedal riaditeľ združenia.
Aj keď sa tohtoročná sezóna nezačala práve najlepšie, dobrovoľníkov to neodrádza od ďalšej práce. „Tento rok plánujeme dokončiť konzerváciu vstupného objektu do horného hradu a plánujeme sa zamerať aj na konzerváciu posledného múru stredného paláca, v rámci čoho budú obnovené okenné otvory v múre. Taktiež sa plánujeme zapojiť do organizovania druhého ročníka Hradných dní, v rámci čoho by sme chceli na túto akciu hrad osvetliť,“ prezradil Jozef Mihálik.
Bez finančných prostriedkov by to však nešlo. Členovia združenia preto ďakujú všetkým sponzorom i ľuďom, ktorí prispeli cez dve percentá.
„Na tento rok naše aktivity finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Nadácia Pontis, Slovak Telekom, Žilinský samosprávny kraj a taktiež rôzni darcovia formou 2 % z daní,“ dodal.
Michala Stehlíková
Snímka archív ZPHH