Spomedzi ďalších šiestich uchádzačov o šéfa žilinskej radnice sa Peter Fiabáne, ktorý do volieb vstupoval s podporou politických strán OĽaNO, SaS, Sme rodina, Nova, Progresívne Slovensko, OKS a Šanca, umiestnil na prvom mieste pomerne sebavedomo, jeho úspešnosť medzi voličmi dosiahla takmer 49 %. Nový primátor Žiliny, ktorý po dvoch volebných obdobiach strieda Igora Chomu (SMER-SD), hovorí o výsledkoch sobotňajších volieb ako o dobrom znamení v prostredí komunálnej politiky, poukazuje pritom na fakt, že na primátorských postoch či v poslaneckých mandátoch došlo k pozitívnym zmenám. Vo výsledkoch volieb najmä v krajských mestách totiž po sobote dominujú nezávislí kandidáti a v porovnaní so štyrmi rokmi dozadu dochádza k citeľnému obratu. Ten sa týka najmä strany SMER, ktorej reprezentanti si predovšetkým vo väčších mestách nedokážu udržať svoj vplyv.
ŽILINČANIA NAPOKON ROZHODLI
„Ľudia sa ma pýtali, či som nervózny. Nebol som, naopak, pred výsledkami som mal veľký rešpekt, pretože posledné týždne pre nás neboli jednoduché a museli sme čeliť rôznym veciam. Počas volebnej noci som mal pri sebe svoju najbližšiu rodinu, ktorá mi bola po celý čas oporou, ďalej so mnou boli ľudia z užšieho volebného tímu, PlánuZA, kandidáti na poslancov, ktorí mi verejne prejavili podporu či priatelia z Nereusu,“ spomína si na volebnú noc Peter Fiabáne.
VŠETKO DOBRÉ SA DOKÁŽE VRÁTIŤ
Novozvolený primátor tvrdí, že z výsledkov komunálnych volieb na Slovensku má dobrý pocit. Naráža pritom najmä na zmenu na primátorskom poste v mestách ako Nitra či Bratislava. V meste pod Zoborom zvíťazil mladý kandidát Marek Hattas, v Bratislave zas Matúš Vallo a spolu s Petrom Fiabáne získala v lete táto trojica aj podporu organizátorov protestov Za slušné Slovensko. „Svoje pozície obhájil aj primátor Trnavy Peter Bročka a primátor Trenčína Richard Rybníček. Ide o dôkaz, že tam, kde sa robí pre ľudí a tam, kde ľudia cítia, že mesto a jeho vedenie sa snaží zlepšiť život jeho obyvateľov, sa to dokáže kladne vrátiť. Tam, kde sa to, naopak, nedarilo, prichádzajú noví ľudia, čo je veľmi povzbudzujúce,“ vysvetľuje Peter Fiabáne, ktorý sa s takýmto scenárom stretol aj počas kampane v uliciach Žiliny. „Na jednej strane sú ľudia nespokojní s tým, že sa situácia nemení, na druhej strane však obrovské množstvo ľudí v uliciach verí, že veci sa môžu zmeniť.“
SOM TU, ABY SOM POMOHOL
Predvolebnú kampaň sa 55-ročný Žilinčan snažil podľa svojich vlastných slov viesť priateľsky a postaviť ju na svojom životnom príbehu. „Moja konkurencia ma doslova vyzliekla donaha, no všetko sme to brali pokorne, na nič sme sa nehrali a snažili sme sa veci vysvetliť tak, aby im ľudia rozumeli. Druhou časťou bola podpora, či už občianska alebo politická, o ktorú som sa legitímne uchádzal,“ hovorí Peter Fiabáne, ktorý zároveň vyslovuje spokojnosť aj s výsledkami v rámci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline. „Ako primátor prichádzam podať poslancom pomocnú ruku a ich programy, ktoré majú veľký prienik s tým mojím, vnímam. Všetky sú nastavené tak, aby zlepšili život v mestských častiach, ktoré poslanci zastupujú,“ vysvetľuje. Ako ďalej tvrdí, zostava nového mestského zastupiteľstva je vyvážená. „Sú tam ľudia, ktorí môžu vniesť do práce práve svoju skúsenosť, na druhej strane sú v ňom mená ako Marek Richter z iniciatívy Za slušné Slovensko, Vlado Randa či Dominik Hriník, ktorí zas môžu priniesť taký ten mladý pohľad. Potom tam sú však aj noví poslanci, ktorí sú síce stredná generácia, ale ide o ľudí, ktorí neprichádzajú „zaťažení“ žilinským prostredím či dlhotrvajúcimi spormi, ktoré boli v poslednom období výraznou súčasťou mestského zastupiteľstva.“
DÁME ĽUĎOM DÔVERU
Z pohľadu primátora je mestské zastupiteľstvo podľa Petra Fiabáne kľúčové, musí byť pritom postavené na rešpekte a dôvere. „Nerobím si však ilúzie, určite prídu aj ťažké veci, na ktorých riešenie budeme mať odlišný názor. Dôležité je riešiť to, čo nás spája, a tam, kde nastanú rozdiely, skôr počkať, kým si to nevysvetlíme a nezatvárať si hneď dvere,“ pokračuje Fiabáne, ktorý zároveň poukazuje aj na dôležitosť spolupráce s VÚC, Žilinskou univerzitou v Žiline (UNIZA) či s občianskymi združeniami, ktoré sa zameriavajú na sociálnu či kultúrnu oblasť. „Ako primátor chcem nadviazať na všetko dobré, čo doterajšie vedenie a predchádzajúci primátori pre Žilinu urobili. Nie je toho totiž málo, Žilina je v dobrej finančnej kondícii, a to je pre nás povzbudzujúce.“
MODERNÁ A PRIMERANÁ KOMUNIKÁCIA
Jednou z vecí, ktorá mala podľa novozvoleného primátora medzery, bola práve nedostatočná komunikácia a participácia s občanmi. „Zapájanie občanov nemôže byť formálny, ale reálny stav. Veci, ktoré sa ľudí týkajú, treba s nimi odkomunikovať a dopredu im ich vysvetliť. Či už ide o revitalizáciu vnútroblokov, parkovaciu politiku, či otázku rozvoja športu. V uliciach Žiliny som bol niekoľko mesiacov, mal som z toho veľmi dobrý pocit a kontakt s ľuďmi ma nabíjal energiou. Chceme sa tak poučiť z príkladov, na základe ktorých veci fungujú, a uviesť ich do praxe. Som presvedčený, že keď tu zavládne taký zmier a ochota spolupracovať, vyriešime to veľmi rýchlo.“