Vedeli ste, že dedo Mráz je vymyslená postava, ktorá počas socialistických Vianoc nosila poslušným deťom pod stromček darčeky a komunisti sa týmto prosovietskym spôsobom snažili od roku 1950 eliminovať tradičné kresťanské poňatie sviatkov? Alebo že „mandelinka“ je ľudový názov pre pásavku zemiakovú, chrobáka, o ktorom komunisti tvrdili, že ho na územie ČSSR zhadzujú imperialistické lietadlá, aby zničili socialistickú úrodu?
„Pikošky“ z doby, kedy sa na ulici zdravilo „Česť práci!“, sa môžete dozvedieť na najnovšej výstave v Obchodnom centre Mirage. Rovnako si môžete prezrieť vtedajšie výdobytky techniky a umelecké skvosty z čias, kedy boli naše obývačky ako cez „kopirák“.
Áno, u mnohých vzbudí táto mimoriadne navštevovaná výstava úsmev. „Starší si zaspomínajú, ako sa žilo za socializmu, spomenú si, že mnohé z vystavovaných vecí naozaj doma používali a nebolo to tak dávno. Mladšie ročníky výstavu vnímajú skôr ako „technický pravek“. Dnes je naozaj ťažké si predstaviť, že sa volalo z telefónnych búdok, televízia sa zapínala bez ovládača a fotografie sa pozerali cez premietačku. A keď sa zaviedla v obchodoch samoobsluha, ľudia si museli čítať návody na používanie nákupného vozíka,“ hovorí autor výstavy Robo Kašša.
Výstava v obchodnom centre obsahuje typické artefakty tej doby. Možno si ich pamätáte z domov starých rodičov, možno ste ich sami používali. „Boli to technické novinky tej doby. Napríklad prvý sériovo vyrábaný počítač MPD 85 alebo Tesla Avex – prvé video vyrábané v Československu. Nie sú to však veci, ktoré som vylovil v pivnici. Dnes sa už naozaj prácne zháňajú. Vyzýval som kamarátov a známych, zháňal som cez bazár, študoval časopisy z antikvariátov, písal a dokumentoval. Bolo to ako robiť na knihe. Trvalo to polroka,“ hovorí.
Pre niekoho „rárohy“, pre niekoho kus histórie. Týmto sa chce autor poďakovať bratom Pagáčovcom, Majovi Ševčíkovi z Brodna, Milanovi Tvrdému a mnohým ďalším, ktorí mu tieto spomienky darovali.
TREBA SI PRIPOMÍNAŤ
Babky, ktoré pred tuzexom predávali bony, prvé džínsy značky Rifle (názov, ktorý už týmto nohaviciam prischol, nech sú akejkoľvek značky), spartakiády, zemiakové brigády či lampiónové sprievody – aj to bola doba socializmu. „S výstavou súvisí aj veľa mojich osobných spomienok. Napríklad ako sme čakali v rade pred Mototechnou na našu prvú škodovku. V roku 1989 som bol 13-ročný, no až neskôr mi došlo, že som tú dobu chápal inak. Zaujímavé je, že mnoho ľudí ju dodnes vníma po svojom a o mnohých zločinoch režimu nevedia alebo nechcú vedieť. Pri príprave výstavy som veľa študoval a dozvedel sa aj nové veci, či už o menovej reforme alebo prečo komunisti založili tuzex. Mnohokrát sa mi tlačili slzy do očí a som presvedčený, že tieto veci si treba stále pripomínať. Budúce generácie by sa mali učiť o Palachovi, o okupácii v roku 1968, o tom, ako mladí ľudia končili v uránových baniach, o násilnom vysťahovaní rodín pod názvom Akcia B. Komunistický režim bol zločinecký režim, ako každá iná diktatúra,“ dodáva na záver Robo Kašša.
Výstavu socializmu si môžete pozrieť v Obchodnom centre Mirage do nedele 12. marca.