Potenciál prírodnej plochy pri obratisku trolejbusov sa dnes skloňuje v pomerne netradičných súvislostiach. V našich podmienkach totiž takéto územia končia poväčšine zastavené a nerozvážnym prístupom postupne z väčších miest miznú aj posledné zelené plochy.
PONECHAŤ, ČO EXISTUJE
Dvojica poslancov žilinského mestského zastupiteľstva v uplynulých dňoch informovala o koncepte prírodného parku. Zámer ekoparku na území lúky je unikátny práve tým, že zachováva to, čo už existuje.
„Lúka má dôležitú ochrannú funkciu. Nachádza sa medzi sídliskom Solinky a lesoparkom, ktorému pomáha tak, že tlmí vplyvy vysoko urbanizovaného sídliskového prostredia a poskytuje domov mnohým druhom živočíchov a rastlín. Preto v našom návrhu chceme na veľkej ploche uchovať túto jej základnú lúčnu funkciu. Vytvorenie prírodného parku garantuje, že sa tu nebude nič stavať,“ predstavil zámer poslanec za volebný obvod Solinky Peter Cibulka.
ZELENÝ PRIESTOR
Na vypracovaní ideovej štúdie sa spolu s poslancami podieľali odborníci, občianski aktivisti aj obyvatelia. „Keď už v minulosti poslanci rozhodli o kúpe tejto lúky za peniaze z daní Žilinčanov, musí tento priestor slúžiť všetkým ľuďom. Schválenie zámeru a štúdie je prvý krok, aby sme toto územie zachovali a ochránili. Následne by mala byť vyhlásená architektonická súťaž a spustená samotná realizácia parku,“ dopĺňa poslanec Martin Kapitulík.
Koncept ekoparku, ktorý poslanci plánujú predložiť na septembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva, počíta s oddychovou zónou, výsadbou stromov, priestorom pre šport, cvičiskom či venčoviskom. „Táto lúčna lokalita je prirodzenou ochrannou zónou pre biocentrum lesoparku a Solinkárom poskytuje možnosť športu a relaxu. Je to jediný otvorený a nezastavaný zelený priestor okolo nášho sídliska a je tiež jediným rozľahlejším miestom vhodným na voľné venčenie psov v širokom okolí,“ podotýka Peter Cibulka.
ĎALŠÍ NÁVRH
Prírodný park by mal byť podľa návrhu rozdelený na dve časti – hlavný park a park pre psičkárov. „V hlavnom parku by sa mal nachádzať turistický a bežecký chodník, oddychové priestory s lavičkami a upravenou zeleňou, altánok a drevené ležadlá na opaľovanie s knihobúdkami.“
Ekológovia, ktorí na návrhu prírodného parku spolupracovali, v tejto súvislosti upozorňujú, že akékoľvek stavebné zásahy do územia medzi sídliskom a lesoparkom sú hrozbou. Výstavba by podľa nich narušila funkčné
vzťahy ekologickej únosnosti a zároveň by negatívne ovplyvnila lesný ekosystém. Ako reakciu na plánovaný zámer poslancov radnica v závere uplynulého týždňa informovala, že na septembrové rokovanie plánuje posunúť aj iný návrh.
Podľa primátora Žiliny Petra Fiabáne vychádza z vypracovania a výsledkov tzv. workshopu. Podľa neho by malo byť územie lúky využité komplexne, v úvahách sa počíta s niekoľkými zámermi, ako napríklad s plavárňou či športoviskami s doplnenými parkovacími kapacitami.