Od 1. januára 2016 vstúpil do platnosti nový zákon o odpadoch, ktorý hovorí, že ak ľudia budú správne separovať, nebudú za triedený odpad platiť, o jeho vývoz sa priemysel postará zadarmo. Ako sa na zmeny v zákone pripravilo mesto? Aké ďalšie novinky nás v oblasti odpadového hospodárstva v tomto roku čakajú? Zisťovali sme pre vás.
ŽILINA. Nový zákon pochádza z dielne Ministerstva životného prostredia SR, a jeho cieľom je priblížiť našu krajinu k štandardom Európskej únie. „Nový zákon o odpadoch je modernou legislatívou 21. storočia, ktorá prinesie novú dynamiku s cieľom motivovať ľudí triediť odpad. Za triedený odpad nebudú platiť nič, postará sa oň priemysel zadarmo. Tak sa znížia náklady na komunálny odpad v obciach takmer o tretinu,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.
Za triedený odpad budú zodpovední výrobcovia
Čo to vo všeobecnosti znamená? Od 1. januára 2016 budú niesť zodpovednosť za spracovanie a recykláciu elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, papiera, plastov a skla ich výrobcovia a dovozcovia. Ako sa uvádza v tlačovej správe rezortu životného prostredia, o vytriedený odpad sa postarajú novovytvorené Organizácie zodpovedných výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz miešaného komunálneho odpadu.
Bude to však platiť len v tom prípade, ak budeme správne separovať a do farebných košov budeme hádzať len to, čo tam skutočne patrí. Ak v koši určenom na konkrétny druh odpadu bude viac ako 50 percent iných zložiek, náklady za vývoz takto zmiešaného odpadu bude znášať mesto či obec.
Žilinčania sú voči triedeniu ľahostajní
Ako sa na nový zákon pripravila Žilina? Bude nejakým spôsobom motivovať obyvateľov, aby správne separovali? „Žilinčania majú možnosť už niekoľko rokov triediť komunálny odpad a k tejto činnosti sú prispôsobené aj kontajnery, ktoré nájdeme po celom meste. Takže činnosť nie je pre Žilinčanov neznáma, no, žiaľ, môžeme konštatovať, že hoci máme vytvorené podmienky na možnosť triediť odpad prostredníctvom označených smetných nádob, staviame sa k tejto činnosti ľahostajne. Povinnosť pomôcť mestu s osvetou bude mať Organizácia zodpovednosti výrobcov, ktorá podpíše s mestom zmluvu, takže očakávame, že osveta sa zlepší,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.
Kovový šrot už nebudú vyplácať na ruku
Nové zmeny v zákone sa týkajú aj iných oblastí odpadového hospodárstva. Sprísnil sa najmä výkup kovov od fyzických osôb, ktorý bude od nového roka monitorovaný kamerovým systémom. Po novom budú zberné dvory vyplácať ľudí formou prevodu na bankový účet alebo prostredníctvom peňažného poukazu, nie v hotovosti.
Ministerstvo si od toho sľubuje pokles kriminality, ktorá súvisí napríklad s krádežou kanálových poklopov, odkvapových rín a iných nelegálnym spôsobom získaných surovín.
Nová legislatíva má tiež účinnejšie bojovať proti čiernym skládkam, ktorých je oficiálne na Slovensku okolo 2 500, neoficiálne však až 7‑tisíc. „Štyridsať percent sumy, ktorú občan zaplatí za uloženie odpadu na legálnej skládke, pôjde do Environmentálneho fondu. Tieto peniaze budú potom určené na likvidáciu čiernych skládok. Boj proti čiernym skládkam ostane podľa návrhu zákona v kompetencii obcí, keďže sú podľa ministerstva na túto úlohu najpovolanejšie,“ uvádza sa v tlačovej správe ministerstva životného prostredia.
Michala Stehlíková
Snímka autorka
Pozri aj článok Ušetríme na odpadoch?