Na februárovom mestskom zastupiteľstve diskutovali poslanci aj o návrhu na začatie rokovaní s vlastníkom kaštieľa v Bytčici o jeho odpredaji. „Táto požiadavka bola podaná zo strany obyvateľov – seniorov Bytčice. Máme záujem o to, aby vedenie mesta obnovilo rokovanie s vlastníkom kaštieľa a pokúsil sa vyrokovať prijateľnejšie podmienky pre mesto,“ predložil návrh pred zastupiteľským zborom poslanec Anton Trnovec.
Nový domov dôchodcov?
Ako podotkol, kaštieľ by sa mohol využiť na zriadenie nového domova dôchodcov. „Ako všetci dobre vieme, mesto má len jedno sociálne zariadenie pre seniorov, a to Dom sociálnych služieb na Osíkovej ulici v Žiline, kde na umiestnenie čaká v poradovníku viac ako sto ľudí. V areáli v Bytčici sú dva pavilóny, ktoré by boli ideálne na zriadenie domu sociálnych služieb,“ predostrel Trnovec. Jeho návrh podporil aj poslanec za ten istý volebný obvod Jozef Juriš . „Táto požiadavka od obyvateľov je odvtedy, ako sme poslanci. Nebolo, hádam, ani jedno stretnutie, kedy by nám to obyvatelia nepripomenuli. Je to naozaj jeden z tých priestorov, ktorý by sa dal na takýto účel využiť. Koniec koncov aj v minulosti tento areál slúžil ako nemocničné zariadenie, takže by bolo dobré, keby sme v tom pokračovali, pretože táto budova skôr či neskôr spadne a nijakým spôsobom sa nevyužije,“ podotkol Jozef Juriš.
Ak by mesto kaštieľ kúpilo, získalo by aj park s rozlohou 36-tisíc metrov štvorcových. „Je to naozaj krásne miesto. Treba si ale uvedomiť, že cena je vysoká a že je to ruina, v postate na spadnutie. Investícia do rekonštrukcie bude teda veľmi veľká, ale ak by sa nám podarilo získať nejaké fondy, viem si predstaviť, že by tam mohla fungovať aj materská škola,“ poznamenala na margo návrhu poslankyňa Ľudmila Chodelková.
Iné priority
Kaštieľ v Bytčici je od roku 2009 v súkromnom vlastníctve. Od predchádzajúceho majiteľa, ktorým bola Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline, odkúpila tento objekt aj s okolitým parkom banskobystrická firma. Pôvodným zámerom nového majiteľa bolo prebudovať kaštieľ, v ktorom dovtedy pôsobilo psychiatrické oddelenie, na penzión. Tento zámer sa však nepodarilo naplniť a národná pamiatka odvtedy chátra. Mesto o možnom odpredaji kaštieľa rokovalo s majiteľom už v roku 2017. Podľa znaleckého posudku bola cena vyčíslená na viac ako tri milióny eur.
„Potrebu riešiť zariadenie pre seniorov v našom meste naozaj silno vnímame. Avšak siahnuť po historickej budove, ktorá je už dávno zatvorená a zanedbaná v predpokladanej hodnote troch miliónov eur, sa mi nezdá byť hneď ako najjednoduchšie riešenie. Ak by sme všetky financie určené do sociálnej oblasti investovali do kúpy tejto budovy, znamenalo by to zmrazenie ďalších investícií do tejto oblasti. Vítam túžbu riešiť sociálnu situáciu seniorov, ale nevidím ako reálnu možnosť ísť do tejto kúpy,“ skonštatovala poslankyňa Barbora Birnerová. V názore ju podporil aj poslanec Martin Kapitulík. „Neviem, či ste sa pozreli na rozpočet mesta, ale čaká nás kvantum iných vecí, ktoré potrebujeme riešiť ako športoviská, chodníky, cyklotrasy atď.,“ zapojil sa do diskusie.
Budú rokovať
Návrh rokovať s majiteľom väčšina poslancov počas hlasovania podporila. Teraz je na vedení mesta, aby pristúpilo k vyjednávaniu. „Keďže mestské zastupiteľstvo chválilo toto uznesenie, zástupcovia vedenia mesta začnú s vlastníkom rokovať. Bude sa hovoriť predovšetkým o požiadavkách majiteľa, o samotnom objekte a o jeho stave. V súčasnosti nám na základe uznesenia vyplýva povinnosť otvoriť tieto rokovania a získať informácie o podmienkach prípadného odkúpenia,“ uviedla hovorkyňa mesta Barbora Zigová. Ako dodala, v záujme mesta je riešiť sociálnu otázku seniorov, avšak prioritne chce podporovať terénne služby, opatrovateľskú službu a podporu služieb v ich prirodzenom prostredí – teda u nich doma. „Je na zváženie, či by bol daný priestor vhodný na tieto služby. Ide predsa len o veľký priestor, je to stará budova, ktorá si vyžaduje úpravy,“ podotkla hovorkyňa mesta.
V kaštieli v minulosti sídlila aj detská nemocnica
Kaštieľ v Bytčici má vyše dvestoročnú históriu. V jeho priestoroch kedysi pôsobil významný český lekár Ivan Hálek. Blokový renesančný kaštieľ v Bytčici, situovaný do prírodne krajinárskeho parku, bol barokovo prestavaný a nadstavený v polovici 18. storočia. „Pôvodný architektonický koncept bol nevhodne a necitlivo porušený v druhej polovici 20. storočia výstavbou kultúrneho domu a školských budov, kedy boli dominantnosť kaštieľa, ale aj jeho centrálne situovanie výrazne potlačené,“ rozpráva Martina Magová z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline.
Kaštieľ je čiastočne podpivničený, prvé nadzemné podlažie je zaklenuté renesančnými klenbami, pričom barokové úpravy sú najviac viditeľné na druhom poschodí. „Zobytnenie podkrovia a zmena typu zastrešenia, vloženie bočného schodiska v južnej časti kaštieľa, dverné výplne a obloženie okenných špaliet spadá do záveru 19. storočia, čo je poslednou hodnotnou etapou vo vývoji kaštieľa,“ dodáva odborná radkyňa z KPÚ v Žiline.
Od roku 1963 je kaštieľ zapísaný ako národná kultúrna pamiatka. Jeho hodnota spočíva nielen v historickom urbanizme a slohovej viacvrstevnatosti, ale aj v spojení s významnými osobnosťami, ktoré v kaštieli žili a pracovali. „Kaštieľ na začiatku 20. storočia vlastnil husľový virtuóz Ján Kubelík a v období medzi svetovými vojnami tu pôsobil lekár Ivan Hálek,“ hovorí Martina Magová. Práve vďaka jeho zásluhe otvorili v kaštieli druhú detskú nemocnicu na Slovensku, v ktorej ako lekár a primár pôsobil v rokoch 1921 až 1939. O 14 rokov neskôr bola do kaštieľa presťahovaná psychiatrická liečebňa zo Žiliny. Keďže sa do pamiatky neinvestovalo, budova chátrala. V roku 1985 bola psychiatria premiestnená do novších budov postavených v parku. V roku 2009 predala žilinská nemocnica celý areál aj s kaštieľom súkromnému investorovi.
„Kaštieľ v Bytčici je momentálne neobývaný, opustený od času, ako sa odtiaľ odsťahovalo oddelenie psychiatrie. Objekt je v stabilizovanom stavebno-technickom stave, bolo by však vhodné, keby sa pristúpilo k jeho obnove,“ poznamenala Martina Magová.