Vo februári tohto roku sa v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a v Národnom parku Malá Fatra uskutočnili zimné monitoringy veľkých šeliem. Výsledky z terénneho prieskumu, ktoré sa konali nezávisle od seba, priniesli zaujímavé, ale aj smutné zistenia.
Na Kysuciach sa vlkom darí
Zimný monitoring na Kysuciach mal medzinárodný charakter. Okrem územia Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce bolo mapované aj územie Beskýd u našich západných susedov. Monitoring sa konal už 15. rok za sebou od 16. do 17. februára.
„Okrem profesionálov sa akcie zúčastnili i dobrovoľníci a ochrancovia prírody, spolu sa tak do terénu vybralo 57 stopárov. Vzhľadom na rozľahlosť kompetenčného územia – 120 734 ha a potrebu pokryť ho účastníkmi v čo najväčšej miere, bol monitoring sústredený do dvoch dní,“ uvádza sa v záverečnej správe, vypracovanej Správou CHKO Kysuce. Stopári sa zameriavali na pobytové znaky (stopy, trus, srsť, korisť) veľkých šeliem, ako sú rys, vlk a medveď, a mačky divej. Počas dvojdňového monitoringu zaznamenali spolu 108 čerstvých stopových dráh, z toho 44 patrili rysovi, 60 vlkovi a 4 medveďovi.
Vzhľadom na mobilitu vlka a jeho rýchle presuny na veľké vzdialenosti bolo jeho stopovanie o čosi náročnejšie ako napríklad u rysa. „Počas monitoringu bola v západnej časti CHKO Kysuce, spolu s voľnou krajinou potvrdená, tak ako počas monitoringu v roku 2018, trojčlenná vlčia svorka (rodina). Vo východnej časti boli zaznamenané tri rôzne vlčie rodiny,“ píše sa v správe z monitoringu.
Podozrenie na nelegálny lov
Zimný monitoring veľkých šeliem sa začína udomácňovať aj v Malej Fatre. Tento rok sa v národnom parku konal v poradí už štvrtý ročník (2. februára). Monitoringu sa zúčastnilo 92 mapovateľov. Spoločne prešli 47 trás s celkovou dĺžkou 391 kilometrov. „Okrem Slovákov a Čechov sa monitoringu zúčastnili aj Poliak, Rus, Francúz, Portugalec, spestrením tohtoročného bol študent z Mexika,“ uvádzajú vo výslednej správe ochranári zo Správy Národného parku Malá Fatra (NPMF).
Stopári sa počas monitoringu zameriavali na pobytové znaky všetkých veľkých šeliem vrátane vlka dravého. Na území parku bola bezpečne potvrdená len jedna vlčia rodina. Traja vlci sa pohybovali v širšej oblasti Stohu.
„Monitoring priniesol aj negatívne potvrdenia vo forme chýbajúcej vlčej rodiny, ktorú sme dlhodobo monitorovali v juhozápadnej časti národného parku. Naposledy bola nasnímaná fotopascami v čase jelenej ruje, a to na začiatku októbra 2018. V území veľkom takmer 400 km2 sme nikde nezaznamenali nárast počtu jedincov v skupinách, ale ani nových jedincov. Rovnako tu nebol vlk oficiálne v sezóne 2018/2019 ulovený ani zabitý autom či vlakom. To všetko naznačuje možnosť nelegálneho lovu. V danom teritóriu s dostatkom prirodzenej koristi je vylúčené, aby vlci zanechatakéto územie. Pritom v roku 2018 pri rovnakom monitoringu bola táto „svorka“ zaznamenaná hneď troma skupinami mapovateľov od Malého Kriváňa cez Suchý až po Stratenec,“ skonštatovali ochranári z Malej Fatry.