Spanilá jazda beskydskou krajinou zmenila v 18. ročníku svoju trasu, pôjde cez priemyselnú oblasť Ostravy s príznačným mottom: Zo šichty na chalupu.
Dvojdňový seriál historických vozidiel sa v priebehu 17 ročníkov vypracoval na jedno z najväčších stretnutí majiteľov historických vozidiel v strednej Európe. Už tradične ho pripravuje Turzovský veterán club a to bol dôvod, aby sme sa porozprávali o tomto dvojetapovom podujatí s prezidentom TVC Ladislavom Dlhopolčekom.
Predchádzajúcich 17 ročníkov si získalo srdcia nielen majiteľov historických vozidiel, ale aj obyvateľov z miest a obcí, kadiaľ peletón múzea na kolesách prechádzal. Aký program ste pripravili v tomto roku?
Myslím, že tento rok bude tiež úspešný, keď sme tých sedemnásť dokázali pripraviť a zorganizovať na vysokej úrovni. Sme nároční voči sebe, každý rok tú latku kvality posunieme vyššie a nevieme, kde sa to zastaví. Na príprave sa podieľali naši členovia veterán clubu a musím povedať, že sa nezabudlo na nič. V súčasnosti už doťahujeme len drobností a 22. júla sa celý štáb sťahuje do moravskej obce Malenovice. V tento deň do dejiska pricestujú aj prví účastníci z Francúzska.
Hotel Petr Bezruč v Malenoviciach bude už po tretí raz hostiť veteránistov zo strednej Európy. Aké služby im poskytne?
Na úvod musím povedať, že sa museli rozšíriť ubytovacie kapacity, pretože o túto akciu je veľký záujem. Využili sme možnosť ubytovať pretekárov v meste Frýdlant nad Ostravicí, a tak v tomto ročníku namiesto pôvodných 130 posádok bude štartovať 155 majiteľov historických vozidiel. Týchto sme vybrali z vyše 210 prihlásených. Ubytovacie kapacity nás však obmedzujú, mnohí ale čakajú na svoju príležitosť, ak by niekto neprišiel z vážnych dôvodov. S vedením hotela sme sa dohodli, že služby pre našich štartujúcich budú minimálne na úrovni bežného štandardu z minulého roku. K dispozícii bude tiež bazén so slanou morskou vodou, kde si môžu pretekári pred etapou alebo po nej zaplávať. Vo štvrtok 23. júla si môžu v poldennej túre na vrchol Lysej hory otestovať svoju fyzickú zdatnosť, a to pod dohľadom skúseného sprievodcu. Francúzski veteránisti, ktorí pred týmto podujatím brázdia po Európe, prídu do dejiska stretnutia priamo z Poľska, kde navštívili koncentračný tábor v Osvienčime. Pre tých je pripravený vo štvrtok osobitný program: návšteva Technického múzea v Kopřivnici a, samozrejme, neobídu ani múzeum keramiky. Vo štvrtok na parkovisku v Malenoviciach, kde bude depo, sa očakáva príchod jednotlivých účastníkov. Začnú prichádzať pretekári z Českej republiky, ktorí tvoria veľkú skupinu.
Veteránisti budú ubytovaní na dvoch miestach. Nebude to narúšať program tohto podujatia?
Tí, ktorí budú ubytovaní v neďalekom mestečku Frýdlant nad Ostravicí, zaparkujú svoje autá v depe v Malenoviciach, zúčastnia sa večerného programu a po jeho skončení ich mikrobus, ktorý nám dalo k dispozícii mesto, odvezie do miesta ubytovania.
Program tohto ročníka ste zamerali na prehliadku priemyselnej oblasti Ostravy. Čo vás k tomu viedlo?
Ako prezident Turzovského veterán clubu som dlho odolával tomuto mestu. Priznám sa, obával som sa Ostravy z hľadiska komplikovanej dopravy, keďže sa táto etapa ide v piatok a priviesť v tento deň do mesta 15 historických vozidiel sa mi zdalo ako nezodpovedné. Rokovalo sa priamo na Moravsko-sliezskom kraji, ako aj na magistráte v Ostrave, a všade nám vyšli v ústrety. Prisľúbili účinnú pomoc pri zabezpečovaní bezpečnej jazdy celého konvoja vozidiel v Ostrave. Predložili sme svoj návrh. Na odbore dopravy však navrhli riešenie, ktoré nám umožňuje bezpečný prechod cez frekventované križovatky mesta, a to za asistencie ako mestskej, tak aj štátnej polície. Tak, aby bol celý peletón pohromade. Každý rok pripravujeme pestrý program s mnohými novinkami a napokon voľba padla na Ostravu. Myslím, že to bude pre mnohých zaujímavé, ide o 100-ročné vysoké pece, je to skanzen, do ktorého investovala nemalé prostriedky Európska únia a túto oblasť Landek vyhlásilo UNESCO za národnú technickú pamiatku.
Zmenili ste aj trasu slovenskej etapy?
V tomto ročníku sa ide cez iné moravské obce, do kysuckej obce Milošová, prechádza sa cez Čadcu, tunel Horelica do Oščadnice a na Veľkú Raču. Naším tohtoročným mottom je: V piatok na šichtu a v sobotu na chalupu, čo napokon deklarujeme aj na našom plagáte. Možno teda povedať, že piatok bude pracovný, návšteva technických pamiatok a v sobotu sme pre pretekárov pripravili adrenalínovú zábavu. Odvezú sa na bobovej dráhe a sedačkovou lanovkou na Veľkú Raču. Chceme im ukázať, že Veľká Rača žije, nie je len stredisko zimného turistického ruchu a športu, ale tiež je tam aj v lete čo obdivovať. Myslím, že program osloví všetkých, ako to bolo pred 8 rokmi, keď vyjadrili s takýmto spestrením spokojnosť. Ďalšou našou zastávkou je obec Oščadnica, kde na námestí bude prehliadka týchto historických skvostov a tiež sa budú môcť návštevníci a občania dozvedieť aj rôzne zaujímavosti od ich majiteľov. V meste Krásno nad Kysucou bude obedňajšia prestávka s prehliadkou múzea na kolesách. Po krátkom odpočinku sa presunieme do Čadce a poslednou zastávkou je sídlo nášho veterán clubu, Turzovka. Ako každoročne, aj v tomto ročníku sa vyhodnotí najelegantnejšie vozidlo. Nasledujú Malenovice, kde bude celkové vyhodnotenie 18. ročníka za prítomnosti hejtmana Moravsko-sliezskeho kraja a primátora Ostravy, ktorí prevzali patronát nad celým podujatím.
V tomto ročníku ste v Turzovke pripravili aj malé prekvapenie.
Ide o Hobby múzeum, dúfam, že do tohto termínu stihneme pripraviť expozíciu tak, aby sme ju mohli otvoriť pre verejnosť.
Patrik Mazúr, snímky autor