Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -6°C

Z regiónu

Z najstaršieho holičstva v Žiline odchádza Margita Remišová

Na Bulvári sa nachádza najstaršie holičstvo v Žiline. Malo by mať 60 rokov od svojho pôvodného vzniku ešte za čias socializmu. Dnes sa už pojem holičstvo nepoužíva, zákonom bolo v minulosti obmedzené holiť mužov pomocou peny a britvy. Názov sa zmenil na pánske kaderníctvo.

15.03.2018 | 15:43

Jedna z pamätníčok, pani Margita Remišová (nar. 1948), odchádza po 52 rokoch služby do dôchodku. Z toho 20 rokov strávila v holičstve na Bulvári. Pre Žilinský večerník poskytla exkluzívny rozhovor nielen o histórii, ale aj o tom, čo zahŕňa táto zaujímavá práca. Margita Remi­šová je vydatá, matka dvoch detí. Dcéra má 45 rokov. Syn jej minulý rok vo veku 50 rokov zomrel na krvácanie do mozgu. Man­žel jej zomrel na infarkt pred šiestimi rokmi. Býva v Žiline, ale pochádza z Ra­dôstky na Kysuciach.

Aké boli vaše začiatky v tejto brandži?
Vyučila som sa ako kader­níčka – pánska i dámska. Bola som z piatich súroden­cov a mama chcela, aby som čo najskôr išla robiť. Urobila som prijímačky na čašníčku, ale pre nedostatok mies­ta ma nevzali. Prijali ma potom na štúdium kader­níčky, lebo v Starej Bystri­ci potrebovali učnicu. Táto práca mi učarovala a bavi­la ma od prvého momentu. Robila som istý čas v Žiline aj v dámskom kaderníctve, ale viac sa mi páčilo pán­ske. Chodila som aj po súťa­žiach, neskôr ako rozhodky­ňa. Nerobí mi ani problém vstať skoro ráno, keď niekto potrebuje.

Je pravda, že niekedy aj zadarmo?
Áno, chodím strihať naprí­klad jedného slepého pána na Suvorovovu. Ak by som neprišla, tak by ostal zaras­tený. Mám slabosť pre ľudí, ktorí sú na tom zle. Nikto veľmi nechce robiť takú­to službu. V teréne musím improvizovať, väčšinou je tam slabé svetlo a celkovo nie úplne vhodné podmien­ky. Bola som strihať aj v ne­mocnici, ale len známych.

Povedzte pár slov z histó­rie tohto holičstva.
Pokiaľ si ja pamätám, tak bolo pánske, ale jedna stolič­ka bola vyhradená pre ženy. Za socializmu sme patrili pod komunálne služby, okresný podnik, mestský podnik.

Pamätáte si ešte svojho prvého vedúceho?
Môj prvý vedúci bol Dušan Berník. Pochádzal z Liptova a mal také mohutné fúzy. Bol spravodlivý, vedel aj zakričať, usmerniť nás, ale nikdy pred zákazníkmi, ale zase sa nás vedel zastať.

Mnohí páni boli namydle­ní krásnou penou. Do toho ostrá britva.... Kedy sa pre­stalo holiť na mokro?
Tesne po revolúcii. Hrozi­li kožné choroby, AIDS. My sme si tú penu obtierali o ruky a často sa nám koža zapálila. Ale dnes sa už opäť niekde za­čína holiť pri dodržaní všet­kých bezpečnostných opat­rení. Pokiaľ viem, už to nie je zakázané. My sme zmenili názov z holičstva na pánske kaderníctvo.

Čo sa dialo s holičstvom po roku 1989?
My sme si všetky vybavili živ­nostenské listy. Nájom sme platili Byttermu. Prišla faktú­ra a my sme ju vydelili piatimi a spoločne uhradili. Pán Slo­ta v jednom období všetky tie prízemné predajne, priestory na Bulvári predával. Kúpila to jedna z nás, ktorá mala naj­viac peňazí. Dnes jej všetky ostatné platíme nájom.

Nevyvyšuje sa nad vás, že je niečo viac? Nestúplo jej to do hlavy?
Pôvodne sme to mali kúpiť štyri. Nakoniec to kúpila ona, bola tu najdlhšie a dokázala to zaplatiť sama. Nevyvyšuje sa nad nás, máme dobré vzťa­hy. Musela do vybavenia dosť investovať. Museli sme vy­budovať toaletu a aby sme sa mali kde prezliekať, tak aj po­schodie. To je len v tej zadnej miestnosti.

Čo pokladáte za najdô­ležitejšie vo vzťahu ku klientovi?
My ich nazývame zákazník­mi. Musia byť vždy spokojní, nesmieme sa mračiť, musí­me byť ústretoví a nezaťažo­vať zákazníkov svojimi prob­lémami. Je dôležité zistiť, akú má zákazník predstavu a potom mu čo najkvalit­nejšie a najlepšie vyhovieť. Máme stále robotu, a to je svedectvo, že sme dobrí. Do­konca nejaká zákazníčka na internete písala, že máme všetko uvedené, dokonca aj koľko máme hviezdičiek, ale dĺžku pracovnej doby nenašla.

To sú michelinské hviezdičky?
Nie (smiech). Ja som ani nevedela, že také hodnote­nie je, ale niekto to vytvoril na internete.

A od koľkej robíte?
Od šiestej ráno do siedmej večer. V kuse na dve zme­ny. 3+3. Spolu je nás šesť. Jedna kolegyňa je z Lutíš, ďalšia z Tižiny. Prichádza­jú na pol šiestu a zákazníci čakajú už vonku. Vezmú ich dovnútra a už pred šiestou na nich robia. Ľudia radi využívajú ostrihanie skoro ráno pred prácou.

Kedy máte najmenej zákazníkov?
Asi okolo siedmej ráno, keď pominie ten hlavný nápor.

Ako ste riešili prípadnú nespokojnosť klienta?
Stáva sa to občas. Niekto príde nespokojný z domu, nesústredí sa a nepovie konkrétne svoju požiadav­ku. Prípadne jedna vyluču­je druhú. Keď ho na to upo­zorníte, tak vám povie, že máte vrátiť výučný list. Už sa aj stalo, že zákazník str­hol zo seba plachtu a na­zlostený odišiel. Sú to ale veľmi ojedinelé prípady. Často musíte byť aj dobrým psychológom.

Nosia ľudia obrázky účesov?
Áno, napríklad v mobile. A to je dobre, lebo viem, čo si môžem dovoliť, keď mám pred sebou predlohu.

Nosia aj fotky hercov?
Pravdaže, ale ja ich upo­zorňujem, že musia aj takú hlavu doniesť. Strihali sme u nás Roba Miklu a holili prezidenta Schustera. Vte­dy bol ešte primátor Košíc, ubytoval sa v hoteli Slova­kia a zabudol si doma veci na holenie. Chodí k nám pravidelne aj bývalý minis­ter školstva – pán Fronc.

Máte kroniku sláv­nych hláv, ktoré sa u vás strihali?
Nie, to nie.

Ján Slota nechodil?
Nie, on mal personálne ka­derníčky, ktoré ho chodili strihať domov.

Vraj sa bol niekto u vás ostrihať na Jozefa Tisa. Bývajú časté podobné nápady?
Áno. On chodil vyholený zboku až hore. Dnes sa tak strihá skoro každý druhý človek. Ľudia majú rôzne ná­pady. Jeden prišiel s papieri­kom, že chce vystrihať vzadu na hlave značku Adidas.

To sa dá?
Áno, ale je to prácne, lebo nemáme na to vyrobené špeciálne pomôcky. Mala som čas, tak som sa mu s tým pohrala. Na to musí byť rovná hlava vzadu a veľ­ká hustota vlasov.

Čo bolo ešte takým bi­zarným prianím?
Prišiel zákazník a pove­dal, tu mi vystrihnite flia­čik, tu mi vystrihnite a ešte tu mi vystrihnite. Také vy­tvorenie jamiek na viace­rých miestach. Išiel domov ako taký „chocholúšik“, ale bol veľmi spokojný. A ešte tu chodil jeden. Nosil knihu, na obálke ktorej bol Winnetou a Old Shatterhand. Tá kniha vážila snáď dve kilá, ale on ju nosil so sebou s tým, že chce byť ako Old Shatterhand.

Čo s kožnými chorobami vo vlasoch? Čo ak má nie­kto vši?
Stáva sa to občas. Aj pri stri­haní detí. Musíte postupovať veľmi opatrne, aby ste ne­vzbudili pozornosť. Nepo­rušiť hniezdisko a potichu upozorniť otca alebo mat­ku, že ich dieťa má vši. Kož­né choroby, ktoré sú vo vla­soch, ako napr. lupienka, nie sú prenosné.

Je u vás možné aj umyť vlasy, využívajú to muži? Ak áno, kedy?
Požiadavky sú, ale hygie­na nám to nepovolila, a to z dôvodu nedostatočného priestoru. Vyhrážajú sa nám pokutou.

Občas sa u vás objaví aj žena. Neprotestujú muži, že im za oveľa lacnejšie peniaze ako v ženskom kaderníctve berie čas a priestor?
Spočiatku boli napätia. Nie­ktorí sa hnevajú aj na ob­jednávky. Predlžuje sa čas a musia potom dlhšie ča­kať. Objednávanie si vy­nútili zákazníci. Chodia na nejaké stretnutia a sú ochotní si priplatiť, aby ne­museli čakať. Ženy striháme na mužov. Nerobíme žiad­ne špeciálne úpravy, ako je ondulácia a pod. Platia o 1 euro viac ako muži.

Koľko trvá ostrihanie jed­nej hlavy?
Podľa strihu, väčšinou od 15 do 30 minút. Dohola to viem stihnúť aj do 10 minút.

Kde dávate ostrihané vlasy?
Do odpadu, kedysi sme ich museli odovzdávať do zberne.

Stala sa vám nejaká ku­riózna situácia?
Áno, zákazník nám zlomil stoličku. Žiaľ, jedno kres­lo sa nedalo kúpiť, tak sme museli kúpiť rovno tri.

Využívala vaše služby aj najbližšia rodina? Strihali ste ich doma?
Na nich som sa naučila. Bolo nás doma päť súrodencov, tak som sa mala kde naučiť. Na každú dovolenku si no­sím náčinie a strihám tam hostí. Raz v Chorvátsku sa na hoteli vytvoril na chodbe dlhý rad. Robievam to zadar­mo, lebo ma to baví. Občas ma niekto pozve na pohár vínka.

Koľko nožníc ste spotrebovali?
Nemám to spočítané. Kva­litné nožnice dosť vydržia, dávame ich brúsiť k býva­lému Tescu. Jedno brúsenie stojí 13 eur a nožnice vy­držia aj rok.

Zdroj: - lub -

Foto: Autor

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod