Pred dvomi rokmi prišiel o strechu nad hlavou, kde býval 18 rokov. „Býval som v dome po starých rodičoch, lenže vlastná rodina ma odtiaľ vyhodila. Nemal som tú chalupu na papieri,“ spomína si. Pre nedostatok financií sa uchýlil k jedinému riešeniu, ktoré v tej chvíli považoval za prijateľné. „Vedel som, že veľa ľudí žije v chatkách. Kúpil som teda záhradnú chatku v lokalite Dubeň, a to pred dvomi rokmi vo februári. Mal som peniaze len na to. Postupne som začal zisťovať, že nado mnou býva jeden dôchodca, o niečo ďalej zas manželský pár a tak ďalej. Počas zimy som videl, že sa tam svieti a majú vianočné stromčeky,“ hovorí.
Chatky sú pritom malé, tá jeho má 4 × 3 metre. Býva tam sám. „Je to lepšie ako stanovať pri Váhu. Viem, že aj tam sú také partie… Toto je síce lacnejší variant bývania, ale určite to nie je pre mňa dôstojné,“ dodáva profesionálny vodič nákladného auta, ktorý je normálne zamestnaný. Má však minimálnu mzdu.
Osada sa delí na Dubeň I a Dubeň II. Napravo vraj býva viac ľudí, majú aj lepšie podmienky, ako napríklad asfaltovú cestu.
Táto zima vraj bola krutá. „V osade nie je plyn, ak človek nechcel zamrznúť, musel kúriť v piecke. No aj tak je ráno v chatke 7 stupňov Celzia. Elektrinu tu síce mám, no vodu až od marca – úžitkovú z Váhu, na polievanie. V novembri totiž vodu odstavia na celú zimu. Sú to sparťanské podmienky,“ tvrdí. „Je to dôsledok tejto doby. Veľa ľudí robí za minimálnu mzdu, prípadne dostáva nejaké peniaze na ruku. Ale banku zaujíma, čo vám oficiálne prizná zamestnávateľ. Hypotéku mi nedajú. Je to taký začarovaný kruh,” dodáva.
Trvalý pobyt sa tu podľa neho vybaviť nedá, hoci chatku kúpil, má popisné číslo, je zapísaná na katastri a platí za ňu daň z nehnuteľnosti. Takto má pán Zdeno Chovan vedený trvalý pobyt na obecný úrad v dedine pri Žiline.
DVESTO ŽIADOSTÍ O SOCIÁLNY BYT
Pán Zdeno Chovan východisko zo svojej situácie nevidí, chcel iba upozorniť na to, ako niektorí ľudia v Žiline z núdze riešia svoje bývanie. Ako sme však zisťovali, trvalý pobyt možno prihlásiť na rekreačnú chatu, ktorá má v liste vlastníctva určené súpisné číslo.
Podmienky prihlásenia na trvalý pobyt sú vymenované na stránke Ministerstva vnútra SR (www. portal.minv.sk) v sekcii Životné udalosti a podsekcii Pobyt. Okrem dokladu totožnosti potrebuje dotyčný aj doklad o vlastníctve nehnuteľnosti alebo rozhodnutie o povolení vkladu do katastra.
Bytovú otázku môže občan riešiť aj podaním žiadosti o pridelenie sociálneho bytu, ocitne sa však v relatívne dlhom poradovníku. K 28. februáru 2017 eviduje mesto 200 žiadostí. „Počet vyhovených žiadostí je zverejnený na webovej stránke mesta Žilina – Zápisnice zo zasadnutia komisie sociálnej, zdravotnej a bytovej,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba. Zo zápisnice z 25. januára vyplýva, že komisia tento rok pridelila tri nájomné byty, z toho jeden bezbariérový.
Rieši mesto inak sociálne slabších občanov? „Mesto Žilina postupuje v zmysle platných všeobecne záväzných právnych predpisov. Riešia sa individuálne, v súčinnosti s rodinou, komunitou a orgánmi verejnej správy, mimovládnymi organizáciami a podobne,“ dodal Pavol Čorba.