Kováčstvo patrí k najstarším remeslám. I keď bolo vytlačené priemyselným spracovaním železa a ocele, má ručná remeselná výroba pokračovanie vďaka nadaným kováčom a ľuďom, ktorí majú záujem o ich umelecké výrobky i v dnešnej modernej dobe.
Na Kysuciach je možné profesiu kováča študovať v odbore umelecko-remeselné spracúvanie kovov na Strednej odbornej škole strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Navštevujú ho talentovaní študenti z rôznych kútov Slovenska, aby od skúsených pedagógov získali čo najviac poznatkov a praktických zručností. A darí sa im to dobre. Svedčia o tom rôzne podujatia, jarmoky a súťaže, ktorých sa úspešne zúčastňujú so zámerom prezentovať kováčske remeslo a odovzdávať svoje poznatky ďalej. V tomto čase sa so svojou pozoruhodnou tvorbou predstavujú aj na výstave Z ohňa a kovu, ktorú v renesančnom kaštieli v Radoli sprístupnilo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
Vystavené kované svietniky, stoly, lavička, zvonkohra, krbové súpravy a plastiky sú výsledkom ich súborných a maturitných prác. Za prezentáciu kováčskeho remesla im boli udelené viaceré diplomy či ocenenia. Úspešní boli aj nedávno na medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Košiciach, kde získali 1. miesto v kategórii najlepší stánok cvičnej firmy, v rámci ktorej žiaci nadväzovali obchodné vzťahy a kováčske remeslo aj prakticky prezentovali.
Výstava je sprístupnená do 31. januára 2018.