Žilinský Večerník

26. november 2024 | Kornel
| 4°C

Spravodajstvo

Za dva týždne si zima u nás vyžiadala už 141 zlomenín

Poznáte to. Je ráno, vy idete do práce a na chodníkoch a cestách je samý ľad. Prísť v taký deň do roboty vám možno trvá aj raz toľko ako v iný bežný deň. Ak sa tam teda dostanete... Už 141 ľudí totiž skončilo od Nového roka pre následky zimy v žilinskej nemocnici.

26.01.2015 | 12:48

Poznáte to. Je ráno, vy idete do práce a na chodníkoch a cestách je samý ľad. Prísť v taký deň do roboty vám možno trvá aj raz toľko ako v iný bežný deň. Ak sa tam teda dostanete... Už 141 ľudí totiž skončilo od Nového roka pre následky zimy v žilinskej nemocnici.
 

ŽILINA. Prejsť po zamrznutom chodníku či ceste spôsobuje mnohým ľuďom veľké problémy. Už desiatky z nich skončili po nepríjemnom páde v nemocnici.
 

Denne 70 výjazdov

„Keďže túto zimu boli mínusové teploty len niekoľko dní, tak úrazov spôsobených pošmyknutím sa na snehu či ľade nebolo až tak veľa. Počas tých niekoľkých chladných dní sme mali priemerne cca 70 výjazdov denne k ľuďom, ktorí spadli či sa pošmykli na ľade a snehu. V porovnaní s vlaňajškom je to o niečo viac, pretože nebola taká krutá zima. Naopak, kritická z toho pohľadu bola zima pred dvoma rokmi. Vtedy väčšinu Slovenska v januári trápil mráz a sneh a zranených bolo denne priemerne 120 ľudí,“ zhrnul hovorca Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.

Na „úrazovke“ žilinskej nemocnice ošetrili od 1. januára do stredy 14. januára dokopy 526 pacientov. „Zima, poľadovica, resp. zimné športové aktivity, akými sú lyžovanie, sánkovanie, korčuľovanie, sa podpísali pod 109 zlomenín u dospelých pacientov a 32 zlomenín u detí,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Mária Kliková.
 

Namiesto tašiek noste ruksaky

Ak sa už na klzkom chodníku pošmyknete, budete mať veľké šťastie, ak sa vám nič nestane. „Medzi najčastejšie patria úrazy a zlomeniny dolných a horných končatín či poranenie chrbtice, alebo hlavy. Na zľadovatené chodníky je najlepšia pevná obuv nad členok – ideálne sú turistické topánky s tzv. traktorovou podrážkou. Dôležite je kráčať pomaly, s mierne pokrčenými kolenami a robiť menšie kroky. Namiesto ťažkých tašiek s nákupom je určite lepšie nosiť vak na chrbte, ktorý v prípade pádu stlmí náraz,“ odporučil Boris Chmel zo záchrannej služby.

Ak sa stanete svedkom nepríjemného pádu, je dôležité, aby ste čo najskôr poskytli zranenému prvú pomoc. Záchranári radia najprv zabezpečiť okolie, zavolať na tiesňovú linku 155 a vždy ako prvé začať od najhoršieho. Napríklad zastaviť masívne krvácanie, uvoľniť dýchacie cesty, ak dotyčný nedýcha, začať s resuscitáciou. Následne ho uložiť do stabilizovanej polohy a ako posledné ošetriť mu ďalšie akékoľvek zranenia.
 

Michala Stehlíková
Snímka archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod