Učia sa ručne tkať na drevených krosnách alebo piecť medovníčky. Takto sa týrané a opustené ženy snažia získať nový pohľad na svet. Pomáha im v tom organizácia Áno pre život z Rajeckých Teplíc.
RAJECKÉ TEPLICE. Už 16 rokov podáva pomocnú ruku ženám, dievčatám a matkám s deťmi v núdzi nezisková organizácia Áno pre život so sídlom v našom najbližšom kúpeľnom mestečku. Poslaním organizácie je posilňovať úctu voči ženám, materstvu, rodine a vplývať na zmenu verejnej mienky voči násiliu páchanom na ženách. V súčasnosti pomáhajú deviatim ženám a 12 deťom. „Sú to vyčerpané osamelé ženy – matky, na ktorých stojí celá starostlivosť o deti, všetky sú bez bývania, s nedostatočným finančným zázemím, zväčša so zlým zdravotným stavom. Sú otrasené z nevydarených vzťahov, niektoré z nich sú obeťami domáceho násilia,“ rozpráva riaditeľka organizácie Anna Verešová.
Zaradiť sa do spoločnosti je pre mnohé ženy s podobným osudom veľmi náročné. Neveria ostatným a najmä sebe. A práve tu v nich budujú novú sebadôveru. V rámci jedného z troch chránených pracovísk sa napríklad ženy učia tkať na ručných krosnách. „Krosná sú súčasťou ergoterapie, ktorá sa vykonáva pod odborným dohľadom. Práca pomáha. Osudy našich klientok sú skutočne ťažké, zároveň týmto môžu získať nové zručnosti,“ vysvetľuje riaditeľka Áno pre život.
Utkané koberce majú svoje ďalšie využitie, skrášlia zariadenie núdzového bývania. Tkanie je však iba jednou z viacerých pracovných činností, ktorým sa tu ženy venujú. Šijú, vyšívajú, vyrábajú keramiku a učia sa piecť a zdobiť medovníčky. „Naše medovníčky pečieme od roku 2006 a sme tým už známi v širokom okolí. Ba poznajú ich už aj v zahraničí. Pečieme ich jednotlivcom na svadby, jubileá, ale aj firmám ako firemné upomienkové predmety a rôznym inštitúciám, napr. na stužkové slávnosti.“
Sladké medové koláčiky predávajú v darčekovej predajni priamo v Rajeckých Tepliciach. Do budúcnosti plánujú rozšíriť ponuku aj o medovníky pre celiatikov, diabetikov a alergikov. „Primárnym cieľom týchto aktivít je zamestnávanie sociálne a zdravotne znevýhodnených ľudí. Prípadný zisk je v celom rozsahu použitý na hlavnú činnosť neziskovej organizácie, teda do sociálnych služieb,“ vysvetľuje Anna Verešová.
Práve takto získaný pracovný návyk pomohol mnohým ženám zaradiť sa späť do bežného života. „Vieme o niektorých bývalých klientkach, že v novom prostredí, v ktorom sa usadili, pečú medovníčky a že majú vcelku úspech. Tešíme sa tomu.“
-ms-, snímka Áno pre život