Jeden Slovák spotrebuje podľa ministerstva životného prostredia ročne približne až 466 igelitiek. Každý občan EÚ použije ročne v priemere takmer 200 jednorazových plastových tašiek a na domácnosť denne podľa enviroportálu pripadá 1 plastová taška. Povinným spoplatnením klesne podľa slov ministra Lászlóa Sólymosa ich počet v smetných košoch aj na priestranstvách, kde sú iba voľne pohodené. „Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Zákazníkovi často slúži menej ako hodinu, no životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov,“ vysvetlil. Plastové tašky zadarmo sú podľa neho luxus, ktorý si viac nemôžeme dovoliť.
PONÚKNU ALTERNATÍVY
Spoplatnenie sa týka ľahkých plastových tašiek, ktoré majú hrúbku steny menšiu ako 50 mikrometrov. Zmeny sa, naopak, nedotknú veľmi ľahkých plastových tašiek, nazývaných aj mikroténové vrecúška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, ktoré sú k dispozícii či už kvôli hygienickým dôvodom, alebo slúžia ako primárny obal pre nebalené potraviny. Predajcovia sú zákazníkom povinní ponúknuť alternatívu vo forme tašiek z papiera, textilu alebo iných tašiek, ktoré sa dajú opakovane použiť. V prípade nedodržania nariadenia hrozia pokuty, ktoré sa pohybujú vo výške od 500 do 50-tisíc eur.
Ministerstvo životného prostredia má víziu úplného odstraňovania ekologicky nežiaducich tašiek a ich nahrádzanie prijateľnejšími variantmi. V roku 2016 vyhlásilo iniciatívu Slovensko bez igelitových tašiek, do ktorej sa zapojilo aj niekoľko maloobchodných reťazcov.