ŽILINA. Snehová pokrývka sa tento rok neudržala a suchá tráva horela od začiatku januára v Žilinskom kraji už 139-krát. Kým v okrese Žilina to bolo k 12. marcu 24 požiarov, od 13. do 19. marca tento počet stúpil o ďalších 7. V uplynulých týždňoch horelo v Trnovom, kde mali kríky a vysokú trávu zapáliť mladiství, i na Hájiku, kde išlo takisto o úmyselný požiar. V Belej pravdepodobne spôsobili požiar humna plného sena a následne lúky nad ním fajčiace deti. „Medzi najčastejšie príčiny takýchto požiarov patrí v prvom rade vypaľovanie trávy a suchých porastov, ďalej spaľovanie odpadu (mimo skládok), zakladanie ohňov v prírode, ale aj úmyselné zapálenie a fajčenie. Nebezpečenstvo vypaľovania spočíva práve v častom rozšírení požiaru na lesný porast,“ tvrdí hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline Miroslava Ondrichová.
Za posledných 5 rokov vzniklo na území Žilinského kraja celkovo 1 565 požiarov, ktorých príčinou bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov.
To je pritom nezákonné. V prípade zistenia porušenia môže byť takýmto osobám uložená pokuta do výšky 331 eur, resp. bloková pokuta do výšky 100 eur. Likvidovanie starej trávy ohňom je zaužívaným zlozvykom z minulosti, ktorí niektorí hospodári obhajujú tým, že popol z vypáleného trávnika je dobrým hnojivom pre rast nového. Okrem škôd, ktoré môžu „výpalníci“ spôsobiť, hubia i život v zemi, a tento spôsob „hnojenia“ sa preto dnes stretáva s veľkou kritikou.
Spaľovanie konárov a suchej trávy na voľnom priestranstve, napríklad po ťažbe v lesoch, je možné len na základe rozhodnutia vydaného miestne príslušným okresným riaditeľstvom HaZZ. V žiadosti je nutné oznámiť miesto a čas spaľovania, a počas neho je potrebné sledovať poveternostné podmienky či kontrolovať miesto z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti. Po skončení treba dohasiť zvyšky a skontrolovať okolie.
-vc-
Snímka archív
Začala sa sezóna „vypaľovačov“?
Hasiči majú v tomto období plné ruky práce. V Žilinskom kraji zasahovali počas šiestich dní až sedemkrát kvôli požiarom suchej trávy.
24.03.2014 | 13:41