Bytčiansku synagógu plánuje zachrániť OZ na záchranu Bytčianskej synagógy. Poslanci mesta po dohode s primátorom mesta plánujú prispieť zakúpením pozemku, ktorý vlastní súkromný podnikateľ. Vďaka súdnemu sporu a exekučnému konaniu medzi majiteľmi budovy a majiteľom pozemku uviazla totiž v roku 2010 obnova vzácnej národnej kultúrnej pamiatky na mŕtvom bode.
BYTČA. Majiteľ budovy v exekučnom konaní žiada o vyplatenie nájomného od roku 2008 a predmetom dražby sa má stať práve synagóga. Ak by sa tak stalo, už nikdy by sa ju nemuselo podariť opraviť.
Na návrh poslanca Michala Fileka zastupiteľstvo už na jar schválilo zámer vykúpenia pozemku. OZ Biblické centrum plánovalo v takom prípade budovu mestu darovať, aby sa mohlo pokračovať v jej rekonštrukcii. Primátor Miroslav Minárčik však uznesenie zablokoval s tým, že je pre mesto nevýhodné. Odôvodňoval to najmä finančnými nákladmi na prevádzku a údržbu budovy.
„Rozhodli sme sa preto, že založíme občianske združenie na záchranu bytčianskej synagógy, ktoré v prípade, že mesto vysporiada pozemok a prenajme mu ho, preberie na seba všetky povinnosti vlastníka NKP, vrátane finančných nákladov, a začne ju rekonštruovať,“ hovorí Michal Filek.
Návrh na registráciu OZ podal prípravný výbor 5. novembra. Minulý týždeň poslanci a primátor našli spoločnú reč a jednohlasne prijali uznesenie, na základe ktorého odkúpia pozemok pod synagógou a vypožičajú ho občianskemu združeniu, ak to vyplatí exekučné konanie a získa budovu do svojho vlastníctva. „Tým sa otvoria dvere na čerpanie eurofondov a mesto pomôže, ako bude môcť, pri ich vybavovaní a rekonštrukcii synagógy,“ uviedol primátor Miroslav Minárčik.
Keď sa tak stane, OZ Biblické centrum je pripravené synagógu previesť na OZ na záchranu synagógy, ktoré začne s jej rekonštrukciou. „Do rekonštrukcie budovy sme už investovali 100‑tisíc eur. Ale keby vám vlastné decko malo zomrieť, tak ho dáte niekomu inému, aby mohlo žiť,“ povedala Katarína Uríková, súčasná vlastníčka synagógy.
Spokojný s vývojom udalostí je aj riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Miloš Dudáš. „Sú tu zachované pôvodné detaily, pôvodná výzdoba a po rekonštrukcii dostane budova svoju pôvodnú podobu a bude tvoriť súčasť kultúrneho dedičstva mesta Bytča,“ uviedol.
Cieľom združenia je dosiahnuť záchranu, rekonštrukciu a obnovu národnej kultúrnej pamiatky bytčianskej synagógy a jej sprístupnenie verejnosti, a to najmä organizovaním verejných zbierok, benefičných akcií a prijímaním darov, vyplatením dlhu na nájomnom za pozemok pod synagógou, zapájaním sa do grantových výziev s cieľom získať finančné prostriedky na rekonštrukciu synagógy.
„Prvou úlohou OZ bude získanie finančných prostriedkov na vyplatenie dlhu vlastníkovi pozemku a zastavenie exekučného konania. Peniaze chceme získať hlavne od sponzorov a darov fyzických osôb, ktorým nie je osud synagógy ľahostajný. Organizovať tiež budeme kultúrne a iné akcie, ktorých výťažok použijeme na tento účel. Veľmi privítame a oceníme pomoc od všetkých ľudí,“ hovorí Michal Filek.
Podľa jeho slov zrekonštruovaná synagóga spolu s múzeom, ktoré plánujú zriadiť na zámku, spolu so sobášnym palácom, námestím, krásnou prírodou a možnosťami turistiky v okolí, môžu mestu Bytča priniesť budúci rozvoj a prosperitu. „Historický, kultúrny a turistický potenciál nášho mesta je totiž obrovský, ale dlhodobo nevyužitý. Sme presvedčení, že keď ho budeme vedieť využiť a sprístupniť verejnosti, bude do mesta prúdiť množstvo turistov a zvýši sa renomé, prosperita a život v meste Bytča,“ uzavrel Michal Filek, ktorý je aj šéfredaktorom Žilinského večerníka.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív