V našom regióne sa nachádza mnoho hradných zrúcanín, nad ktorými rozprestreli ochranné krídla dobrovoľníci. Starý hrad, najstaršia stredoveká pevnosť, akú tu máme, bol jeden z mála hradov, o ktorý sa donedávna nikto nestaral. Ochotných ľudí by sa našlo veľa, ale v ceste stálo niekoľko prekážok, s ktorými sa bolo treba popasovať. Dnes už môžeme oficiálne potvrdiť, že vzniklo združenie, ktoré sa ujalo jeho záchrany.
Castrum Warna
„Náš súčasný člen združenia Jozef Mihálik, ktorý dlhodobo pracuje a organizuje záchranu ďalšej významnej pamiatky, hradu Hričov, vytvoril na sociálnej sieti skupinu pod názvom Starhrad. Cieľom tejto skupiny bolo osloviť ľudí, ktorí by mali záujem o záchranu tejto pamiatky. Postupne sa ozvali viacerí. Prebehla komunikácia, stretli sme sa a začali spoločne riešiť kroky potrebné k založeniu združenia. Spojil náš spoločný cieľ, ktorým je záchrana hradu. Sme nadšenci, dobrovoľníci, milovníci histórie a hradnej architektúry,“ hovorí riaditeľ novovzniknutého občianskeho združenia Rudo Mlich.
Združenie na záchranu Starého hradu – Castrum Warna bolo na ministerstve vnútra zaregistrované v roku 2018 a momentálne má šesť členov. „Hoci je Starý hrad najstarším hradom na hornom Považí, až do mája 2017 nebol národnou kultúrnou pamiatkou. Po vzniku nášho združenia sme oslovili majiteľov, potomkov rodu Pongrácz, a tí súhlasia s jeho záchranou, čo nás veľmi teší,“ prezrádza Rudo Mlich.
Záchrana Starého hradu prišla o päť minút dvanásť. Členovia združenia už nechcú na nič čakať, o pár dní otvárajú prvú oficiálnu „murársku sezónu“ na hrade. Pilotná brigáda sa uskutoční túto sobotu 27. apríla o 8. h. „Môže prísť ktokoľvek, kto chce pomôcť. Stretneme sa na hrade. Budeme tam celý deň, takže pokojne môžete prísť aj neskôr. Budeme zbierať kameň, základný stavebný materiál, a prenesieme ho na miesto, kde plánujeme prvý murársky zásah,“ hovorí k priebehu sobotňajších prác člen Združenia na záchranu Starého hradu.
800-ročná ruina
Prvý murársky zákrok, ktorý bol vytipovaný v spolupráci s(ešte nemáme vyjadrenie) Krajským pamiatkovým úradom v Žiline, plánujú nadšeni pre históriu zrealizovať na obrannom múre v predhradí. Z dlhodobého hľadiska v spolupráci s pamiatkarmi a odborníkmi majú v zámere vytypovať najohrozenejšie časti hradu a sústrediť sa na ich postupnú záchranu.
„Starý hrad patrí medzi najstaršie na Považí. Podľa výskumu Žilinčana, pána profesora Marsinu, pochádza z prvej polovice 13. storočia. Vznikol pravdepodobne za vlády Ondreja II., teda pred rokom 1235, má teda okolo 800 rokov. Hrad má veľkú historickú-spoločenskú hodnotu a myslíme si, že by bola škoda nechať ho úplne zaniknúť. Záchrana podľa nášho názoru prichádza v pravý čas a veríme, že ak sa nám práce podarí úspešne rozbehnúť a budú pokračovať v budúcnosti, podarí sa nám zachrániť dôležitú kultúrno-architektonickú pamiatku,“ hovorí o víziách združenia Rudo Mlich.
Nezničiteľná veža
Do dnešného dňa sa z hradnej zrúcaniny paradoxne zachovali jeho najstaršie a najvzácnejšie časti, a to románsko-gotická veža a zadný palác. Zub času bol milosrdný aj k renesančnej časti hradu a stále možno na hradnom kopci pozorovať aj pozostatky z hospodárskych budov. Členovia novovzniknutého združenia by radi objekt podľa metodických pokynov zakonzervovali a dostali ho do takého stavu, aby bol bezpečnejší pre návštevníka. Akým spôsobom plánujú financovať jeho záchranu?
„Dôležité sú pre nás finančné príspevky od našich priaznivcov prostredníctvom 2 %. Sme za ne veľmi vďačný. I touto formou by som sa chcel všetkým poďakovať. Zapojili sme sa i do výziev a radi by sme sa v budúcnosti uchádzali o finančný príspevok ministerstva kultúry, ktoré pomáha zachraňovať naše pamiatky prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom,“ poznamenal člen združenia.
Záchrana hradu vyzerá veľmi nádejne. Záujem priložiť ruku k dielu má čoraz viac dobrovoľníkov, čo členov veľmi teší a motivuje ich k výkonom. Každý jeden z nich má k hradu špecifický vzťah, ako aj Rudo Mlich, ktorý nám poskytol rozhovor do Žilinského večerníka.
„Starý hrad je pre mňa výnimočný. Pamätám sa, že ma fascinoval už ako malého chlapca, keď sme pod ním prechádzali autom. Písal som o ňom bakalársku prácu, poznám jeho históriu. Venujem sa fotografii a Starý hrad je častým námetom mojich fotografii. Teším sa na ten moment, keď sa upokojí doprava pod hradom a namiesto hluku kamiónov budeme počuť, ako tečie Váh. Verím, že sa nám podarí zveľadiť Pongráczovský hrad a vrátime život medzi jeho múry,“ dodáva Rudo Mlich, ktorý externe študuje históriu na Univerzite Mateja Bela.
Sobotňajšia brigáda:
Ak by ste sa chceli osobne zúčastniť víkendovej brigády na Starom hrade a neviete, ako sa k objektu dostať, informovať sa môžete priamo u Ruda Mlicha, buď cez profil na Facebooku (Rudo Mlich alebo Rudo Mlích foto) alebo na telefónnom čísle +421 918 075 711.
Zaujímavosti o Starom hrade:
- Starý hrad (Starhrad) sa nazýval aj Varínsky hrad, pretože patril varínskemu panstvu. Názov Starý hrad získal po vybudovaní novšieho hradu, hradu Strečno.
- Vypína sa v nadmorskej výške 475 m n. m.
- V 15. storočí bol sídlom známeho „výpalníka“ (on bol skôr magnát – teda jeden z najbohatších v Uhorsku – Pongrác z Liptovského Svätého Mikuláša) Pankráca z Mikuláša, ktorý vypálil niekoľko miest a obcí, dokonca aj Kremnicu.
- Po vybudovaní kaštieľov v Krasňanoch a v Nededzi prestali mať Pongráczovci o Starý hrad záujem a požiadali panovníka o jeho zbúranie. Ten im to však, našťastie, nedovolil. Hrad teda ušetrili a počas stavovských povstaní ho zmodernizovali. Po odchode posledných strážcov v 18. storočí začal hrad pustnúť
- Starý hrad patril svojou rozlohou medzi menšie hrady. Mal 45 miestností, dnes je zachovaný už len na 40 %.
- V roku 1922 sa hrad objavil v snímke nemého filmu Upír z Nosferatu.
- V 70. rokoch minulého storočia štát zvažoval jeho zakonzervovanie. Projekt, na ktorý vyčlenil 11 milión československých korún, sa však nepodarilo zrealizovať.
- Do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok bol Starý hrad zapísaný až v máji 2017 Kým iné hrady v tomto zozname figurujú už od 60. rokov, Starému hradu sa táto pocta ušla len pred dvoma rokmi. Dôvodom bola chyba úradníkov, ktorí jednoducho na najstarší hrad na hornom Považí zabudli.