Prvým krokom k ich cieľu bolo dotvoriť priestor tak, aby v ňom mohol prebiehať živší komunitný život aj podujatia pre verejnosť. V druhej fáze sa záhradkári pustili do organizácie samotných podujatí. V roku 2024 usporiadali až 5 eventov a workshopov s účasťou externých prednášajúcich, pričom 2 z nich spojili so swapom rastliniek. Hostili Janku Feilerovú z kvetinovej farmy Burina, ktorá rozprávala o priesadách a ich pestovaní. Paťa Krausová z OZ eDeN z Novej Dubnice poskytla vzdelávanie o kompostovaní a venovala sa aj téme pôdy a ekologického pestovania, ktorou ich previedla odborníčka na permakultúru Janka Konáriková. Martina Slížková sa podelila o poznatky o bylinkách a spoločne s Tinou Betušovou vyrábali peňaženky z tetrapakov a dozvedeli sa viac o triedení a predchádzaní tvorbe odpadu.
Medzi míľniky prác pestovateľov patrilo vytvorenie pareniska, dokončenie plotu, vylepšenie vodozádržného systému na zavlažovanie, rozšírenie záhradných komunikácií o chodníčky, doplnenie sedacej zóny o vešiaky a mnoho iných drobných prác, ktoré posunuli záhradku o veľký krok bližšie k „dokonalosti“. Realizácia dlho očakávaného zatienenia priniesla do záhradky veľkú úľavu – clona chrániaca pred páľavou letných dní našla využitie aj počas daždivých chvíľ. Kúsok po kúsku doplnili mobiliár ako rozkladacie stoly a lavice či ležadlá, ktoré do záhrady pozývajú návštevníkov posedieť, podeliť sa o zážitky či len tak si oddýchnuť. Pre deti od leta pripravili tabuľu, plátno pre ich fantáziu, kde sa môžu kreatívne vyblázniť.
Milovníci záhrad nezabudli ani na priestor pred záhradkou – skrášlený okrasnou oázou pod stromom, vytvorenú tieňomilnými rastlinami. Na jeseň túto sezónu zakončili piatimi veľkými kvetináčmi s okrasnými stromami a kríkmi, ktoré lemujú plot ako strážcovia pokoja. Tieto nádoby, vlastnoručne vyrobené pomocou technológie zelenej strechy, sľubujú dostatok vlahy, aby rastliny aj na betónovej ploche žiarili životom.
Okrem toho sa im podarilo vďaka dotácii z pohotovostného fondu mesta Žilina doplniť náraďovňu o ďalšie záhradkárske a ručné náradie a tiež o pestovateľský materiál. Finančnú podporu z Nadácie Milana Dubca využili na obstaranie krovinorezu na udržiavanie zelene, zatienenie a materiál na špeciálne kvetináče mohli zaobstarať vďaka podpore Nadácie EPH.
Tretí rok na ZaKoZe si komunitní pestovatelia užili aj „zamakali“, čo prinieslo svoje ovocie. Ako najväčší úspech je potrebné spomenúť ich „členskú základňu“, ktorú rozšírili o 6 nových aktívnych členov komunity (celkovo tu pestuje už 17 rodín) a o 2 členov, ktorí chcú byť súčasťou komunitného života bez pestovania. Čaká ich krátka zimná prestávka, no už teraz sa tešia na sezónu 2025 a na ďalšie nápady, ktoré ich komunitné dielo ešte vylepšia.