Rôzne dekorácie a ozdoby do domácnosti zvykla Marta Kvašňovská robievať odjakživa. Tvoriť niečo vlastnými rukami ju vždy bavilo. V súčasnom modernom svete sa už nemusí inšpirovať iba tým, čo nájde v časopisoch. Veľkým a dobrým pomocníkom je internet. Práve na internete sleduje najnovšie trendy, a tak sa inšpirovala dekoratívnymi predmetmi typickými pre sviatky jari, ako sú kraslice, kuriatka i zajačiky.
RÔZNE TECHNIKY
Pri svojich dielach využíva dve techniky – falošný patchwork a kanzashi. Niekedy aj v kombinácii. „Najskôr som vyskúšala techniku patchworku a zapáčilo sa mi to,“ povedala nám, „neskôr som sa naučila robiť aj technikou kanzashi. Je o niečo zložitejšia a vyžaduje si väčšiu dávku trpezlivosti. No výsledok stojí za to.“
KURIATKA A ZAJACE
Základ pri výrobe veľkonočných vajíčok tvorí polystyrénové vajce. „Doň sa zapichujú saténové stužky pomocou krátkych špendlíkov. Pri vajíčku, ktoré má výšku 8 cm, spotrebujete viac ako 3 metre stuhy so šírkou 2,5 cm. Stuhu si nastriháme na 5 až 6 cm kúsky, ktoré sa zložia napoly, do stredu zapichneme špendlík, ktorý má 1,6 cm a spravíme trojuholníček. Ten zapichneme do vajíčka pomocou ďalších špendlíkov,“ vysvetlila postup práce. Celkovo na jeden trojuholník minie 3 až 5 špendlíkov. Výroba takéhoto vajíčka závisí od jeho veľkosti a zručnosti. Malé vajíčko – klasická veľkosť slepačieho vajca, čo je 5 až 6 cm – vie spraviť za hodinu. Väčšie do dvoch hodín. Pri výrobe kuriatok je navyše potrebné vyrobiť aj hrebienky, nožičky a priložiť krídelká. „Na tie využívam pierka z perličiek. Dajú sa však aj kúpiť,“ prezradila Marta Kvašňovská. Na zajace zasa zvlášť vyrába nohy, ušká a nos. Ručne vyrobenými dekoráciami rada poteší svojich blízkych, rodinu a priateľov.