Koniec školského roka neznamená pre študentov automaticky voľno, ale naopak, možnosť privyrobiť si. Najatraktívnejšie a dobre platené brigády sú hostesing či kancelárske práce. V auguste si však chcú užívať prázdniny.
ŽILINA. Podľa konateľa spoločnosti Burza brigád je najväčší záujem o brigádnickú prácu od polovice júna a celý júl. „Z pohľadu mladých ľudí je ideálne zarobiť si na začiatku prázdnin, lebo už od polovice augusta by si chceli užívať voľno. Záujem o prácu v polovici leta rapídne upadá. Je značný problém nájsť pracovníkov napríklad od 15. augusta,“ hovorí Radomír Szabó. Priemyselná výroba, naopak, na konci leta ožíva. „Vtedy je veľký počet pracovných pozícií, i brigádnických. Takisto sezónne práce súvisiace s poľnohospodárstvom – napríklad zber jabĺk či hrozna - odčerpávajú pracovnú silu, najmä do zahraničia. Slovenskí zamestnávatelia majú značné problémy obsadzovať v auguste pracovné miesta,“ vysvetľuje odborník.
Priemerná hodinová mzda brigádnika v Žilinskom okrese sa pohybuje od 2,50 eura do 3,20 eura, v závislosti od typu práce. Atraktívne a dobre platené brigády pre študentov sú hostesing, rôzne kancelárske a administratívne práce, no občas si firmy hľadajú študentov i na prácu v IT sektore. „O menej atraktívnych brigádach je ťažké hovoriť, pretože napríklad i práca v pokladni je už dnes finančne zaujímavá a sofistikovanejšia ako v minulosti,“ domnieva sa Radomír Szabó.
Podľa neho je pri hľadaní brigády ideálne, keď si mladí ľudia vytvoria svoje kontá na viacerých portáloch a zadajú si parametre, podľa ktorých im budú prácu vyhľadávať.
Trh práce sa zmenil
Burza brigád, špecializovaný internetový portál, v minulosti využíval systém dražby brigád, no ten podľa konateľa fungoval v čase, kedy bola väčšia ponuka práce a menší záujem zo strany brigádnikov. Trh práce sa však zmenil. „Je stále čiastočne postihnutý krízou, ktorá prišla v rokoch 2007 - 2008. Stále je prebytok pracovnej sily nad ponukami práce,“ uvádza.
Podľa zákona môže pracovať každý, kto dokončí desaťročnú školskú dochádzku. Pre ľudí do 18 rokov je ale ponuka práce podstatne menšia. „Zamestnávateľ prihliada na to, že od mladého človeka nemôže očakávať taký pracovný fond ako u ľudí nad 18 rokov, a zároveň je tu problém z hľadiska bezpečnosti práce súvisiacej s bremenami. Preto si hľadajú starších ako 18 rokov. Pre mladších sú ideálne brigády ako distribúcia a roznášanie letákov či dokladanie tovarov v potravinových reťazcoch,“ vysvetľuje Radomír Szabó.
Odborníci vytýkajú zákonodarcom zmeny, ktoré priniesol rok 2013. „Väčšina firiem sa snaží brigádnické pozície obsadzovať, lebo ich do toho núti štát prostredníctvom agentúr. Lenže agentúra môže dodávať iba ľudí formou dočasného pridelenia - teda na pracovnú zmluvu. Ak ste študent a poberáte študentské výhody, zrazu tým, že si chcete zarobiť cez agentúru, sa na určité obdobie stanete zamestnancom. To je dosť vážny legislatívny problém. Študenti a dôchodcovia sú automaticky na trhu práce znevýhodňovaní,“ hovorí Radomír Szabó. Problémom sa tak stáva i často vyžadovaná prax u absolventov, ktorí sa chcú po škole zamestnať, no nemajú ju, lebo im to legislatíva neumožňuje.
Na brigádu k rožkom i na hrad
Do PEZY chodia študenti pracovať už roky. Denne si tu príde privyrobiť okolo desať brigádnikov. Sú i takí, čo prichádzajú častejšie. Prácu im sprostredkováva agentúra. Opýtali sme sa majstra, či v lete rastie záujem o brigádu. „Samozrejme, a je to najmä preto, že zamestnanci dostávajú v lete voľno, a preto prijímame väčší počet brigádnikov. My sme na nich vlastne odkázaní,“ hovorí. Ich náplňou sú pomocné práce ako ukladanie chleba, odkladanie plechov či skladovanie výrobkov. Potrebujú šikovných brigádnikov, pretože výroba ide rýchlo. Veď za jednu zmenu sa v PEZE vyrobí 10-tisíc kusov čerstvého chleba a denne pekári vyprodukujú až 150-tisíc rožkov. „Chodia k nám aj dôchodcovia, aj 16-roční študenti. Hoci je to náročná práca, s niektorými som veľmi spokojný,“ dodáva majster. Brigádnická mzda je 2,10 eura/h plus nočný príplatok. Na nočné zmeny však chodia len študenti od 18 rokov.
Zaujímavou brigádou na leto je lektorovanie na hrade Strečno, v Múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach, objektoch ľudovej architektúry v Čičmanoch či Sobášnom paláci v Bytči, ktoré spadajú pod Považské múzeum (PM) v Žiline. Študenti sú počas sezóny posilnením stabilných lektorov. „Využívame ich na rôzne kultúrno-výchovné aktivity, ktoré robíme (napríklad aj kurátor), pri mikroprojektoch od nášho zriaďovateľa, na pomocné práce pri organizovaní podujatí či na upratovanie priestorov expozícií,“ uviedla marketingová pracovníčka PM Michaela Koláriková.
P-0450
Veronika Cvinčeková
Ilustračná snímka