V utorok 24. januára sa na stretnutí zúčastnili: poslankyňa Emília Talafová a poslanec Ján Pažický. Otázka zastávky Na lány sa skutočne riešila, a to búrlivo. „Podľa nás – miestnych poslancov prítomných na stretnutí – sa občania skutočne viac prikláňajú k presunu zastávok na pôvodné miesto,“ zhodli sa. Aj napriek tomu, že obaja miestni poslanci upozorňovali na skutočnosť, že podľa ich informácií vrátenie zastávok na pôvodné miesta nie je podľa súčasne platných dopravných predpisov možné.
BUDE SA PÁLIŤ SENO?
V úvode vystúpila obyvateľka a majiteľka domu, pred ktorým od augusta stáva autobus v smere do Žiliny. S novým umiestnením zastávky pred jej pozemkom zásadne nesúhlasí a požaduje, aby sa vrátila na pôvodné miesto.
„Argumentovala tým, že cestujúci postávajú pred jej pozemkom a pozerajú jej „priamo do kuchyne“, čo by sa zrejme nepáčilo nikomu z prítomných. Nepáči sa jej taktiež to, že nikto kompetentný z mesta s ňou nové umiestnenie zastávky pred jej preložením neodkonzultoval. Teraz v zimnom období má navyše nahádzaný sneh na jej oplotení, pretože VPP pracovníci jejhzo pri čistení zastávky údajne nahádzali aj na jej pozemok a posypová soľ jej znečisťuje záhradu. Celá táto situácia podľa jej vyjadrenia vplýva na jej osobné súkromie a taktiež aj dochádza k zníženiu hodnoty jej nehnuteľnosti,“ vyjadrili sa Emília Talafová a Ján Pažický v spoločnom uznesení.
Ďalší občan upozornil, že nespokojnosť občanov s novým umiestnením oboch zastávok je taká silná, že niektorí pripravujú protestné akcie – nevylučuje ani pálenie slamy či sena v priestoroch zastávok, aby donútili kompetentných pracovníkov mesta v tejto veci konať a načúvať požiadavkám občanov.
OPÄŤ OSLOVIA MAJITEĽOV POZEMKOV
Podľa poslancov vzišla požiadavka na riešenie problémovej križovatky pri „Gustovi“ od občanov, ktorí upozorňovali na neprehľadnú situáciu v križovatke, ale najmä na skutočnosť, že v tom období tu došlo k dopravným nehodám, kedy boli zranené deti. Na predchádzajúcich stretnutiach s poslancami požadovali riešenie problému s dôrazom na bezpečnosť detí i občanov. „Táto požiadavka a tento argument zazneli v minulosti aj na zasadnutí školskej rady pri ZŠ Slovenských dobrovoľníkov v Budatíne,“ uviedli poslanci.
Ako ďalej uvádzajú, v rámci riešenia križovatky museli byť podľa projektanta premiestnené aj predmetné autobusové zastávky, keďže súčasné predpisy ich umiestnenie v križovatke neumožňujú.
„Bohužiaľ, je pravda, že priestor na osadenie zastávok je stiesnený, avšak podľa vyjadrenia projektanta sú navrhnuté podľa platných technických noriem. K uvedenej problematike sa uskutočnilo na Mestskom úrade Žilina aj pracovné rokovanie 15. 11.
2016. Rokovanie bolo zvolané v súvislosti s petíciou občanov Budatína, ktorí požadovali premiestnenie autobusovej zastávky.
Rokovania sa zúčastnili zástupcovia odboru dopravy MsÚ, pracovníci Okresného dopravného inšpektorátu v Žiline, zástupcovia Slovenskej správy ciest, ŽSK, ako aj Dopravného podniku mesta Žilina a miestni poslanci. Bohužiaľ, rokovania sa nezúčastnil žiaden zástupca petičného výboru, aby si vypočul argumenty a názory odborníkov,“ podotkli vo vyjadrení.
V rámci diskusie od kompetentných odznelo aj to, že vrátenie zastávky späť na pôvodné miesto už nie je možné, nakoľko súčasné platné predpisy to neumožňujú. V hľadaní riešení na zlepšenie situácie budú však zúčastnené strany pracovať a prijali tieto závery: opätovne vyzvať majiteľov pozemkov, pri ktorom sa nachádzajú zastávky, či by neprenajali alebo nepredali pozemky za účelom vybudovania prístrešku zastávky a nástupnej hrany, požiadať správcu komunikácie o vypracovanie projektu na zníženie rýchlosti a preveriť možnosti vybudovania chodníka od križovatky smerom k škole.