ŽILINA. Združenie, ktoré funguje pri Dennom psychiatrickom stacionári (DPC) v Žiline, pomáha ľuďom s psychickým postihnutím, združuje ich rodinných príslušníkov a sympatizantov, ale i odborníkov z oblasti medicíny. OZ Mozaika má 50 členov a ich vekové rozpätie od 23 do 70 rokov dokazuje, že duševné choroby sa týkajú každého z nás. „Je veľmi rýchla doba, na ľudí sú kladené nároky, sú často nezamestnaní a nemajú dobré sociálne podmienky. To všetko pôsobí na psychický stav,“ hovorí manažérka združenia Kamila Sauermannová.
„Liekom“ je v mnohých prípadoch záujem a sebarealizácia. „Na to, aby nám bolo trošku lepšie, je potrebné stretávať sa, rozprávať, vyvíjať činnosť, ktorá nás baví. Tu sa stretávajú ľudia s podobnými problémami, nikto sa nikomu nevysmieva. Duševná choroba je dnes ešte stále tabu. Ľudia sa o nej boja na verejnosti hovoriť,“ vysvetľuje.
Častými chorobami sú schizofrénia, depresia či mániodepresívna porucha. „Niektoré sú úplne zanedbateľné, no niektoré sú veľmi ťažké,“ dodáva Kamila Sauermannová.
V Mozaike vznikli veľké priateľstvá a členovia si pomáhajú aj mimo združenia. Združenie vzniklo z dôvodu, aby sa ľudia, ktorí nenavštevujú denný stacionár, mali na koho obrátiť. Tí, ktorí mali už s duševnou chorobou do činenia, i tí, čo sa s ňou pasujú prvýkrát.
Za svoju doterajšiu činnosť a inovatívny prístup v podpore duševného zdravia získalo združenie významné ocenenie od Svetovej zdravotníckej organizácie. Cenu si prevzali 4. marca na koncerte Ligy za duševné zdravie. „Bolo to fantastické. Uvedomili sme si, že táto robota má asi zmysel. Máme síce reakcie od ľudí, ktorí nám ďakujú a radi chodia na stretnutia, no ocenili ju aj tí na najvyššej úrovni,“ hovorí manažérka.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív združenia