Opustené a nefunkčné stánky pôsobia ako päsť na oko. Rozbitý výklad a špina, to je nevábna realita železničného podchodu.
ŽILINA. Čo sa stalo? Svojho času sa tu dalo kúpiť lístok na MHD, darček pre toho, za kým cestujete alebo pokochať sa len tak plnými výkladmi. Zdržiavalo sa v ňom aj viac ľudí, žilo to tu. Dnes žilinský železničný podchod medzi Národnou ulicou a stanicou pôsobí desivo.
Predajné stánky sú dlhodobo predmetom prebiehajúceho sporu v právnej veci. Navrhovateľom je mesto, odporcom je súkromná osoba a predmetom je vypratanie časti podchodu a odstránenie drobnej stavby. „Aktuálny stav je taký, že pán dobrovoľne odovzdal mestu ľavý predajný stánok pri pohľade z Národnej ulice, ako aj reklamné panely a spor sa teda vedie len ohľadom pravého predajného stánku. Pokiaľ ide o pravý predajný stánok, teda stánok na pravej strane pri pohľade z Národnej ulice, ten sa nachádza v dispozičnej sfére súkromného majiteľa stánku. Ako riešenie pripadá do úvahy výzva zaslaná, aby si svoj objekt udržiaval v primeranom stave a neohrozoval ostatných občanov prechádzajúcich cez podchod,“ uvádza hovorca mesta Pavol Čorba.
Lenže ide o stánok na ľavej strane podchodu pri pohľade z Národnej ulice, a ten by mal podľa týchto informácií patriť už mestu. Radnica prisľúbila odstránenie rozbitej sklenej výplne. Z mesta overovali, či ide o jeho majetok a minulý týždeň uviedli: „Ihneď sme kontaktovali majiteľa, ktorý prisľúbil, že v čo najkratšom čase zjedná nápravu.“
Podchod je neustále pod drobnohľadom Žilinčanov, sťažujú sa naň každú chvíľu. Podľa niektorých sa neudržiava v čistote tak, ako by sa mal. „Keď prší, je tu kopec vody. A ten rozbitý stánok... No večer by som sa tu aj bála chodiť. Mohol by sa tu natáčať horor,“ vyjadrila sa okoloidúca pani, ktorá prechádzala na druhú stranu cesty na MHD.
Ako nás ubezpečil hovorca, podchod sa čistí minimálne 4‑krát do týždňa podľa harmonogramu. „Keďže ide o miesto, ktoré je frekventované, upratuje sa na tomto mieste podľa potreby takmer každý deň,“ uzatvára.
-vc-, snímka autorka