Žilinská teplárenská si na niekoľkominútovú prácu najala 500-tonový kolos. Deň predtým ho skladali 11 hodín. Takýto unikátny stroj v Žiline pravdepodobne ešte nepracoval.
ŽILINA. Žilinská teplárenská je v procese modernizácie. Po výstavbe odsírovacieho zariadenia je ďalšou dôležitou investíciou výmena starých kotlov za nové.
Minulý týždeň sa inštaloval nový plynový kotol vybavený najmodernejšou BAT technológiou spĺňajúcou emisné limity aj po roku 2016.
Na premiestnenie ťažkého bubna Žilinská teplárenská privolala firmu s unikátnym 500‑tonovým žeriavom, ktorý skladali 11 hodín. „Žeriav bolo potrebné objednať kvôli dvíhaniu kotolného telesa vážiaceho 19 ton. Prácu mohol vykonať iba žeriav, ktorý sme dokázali dostať do stiesneného priestoru medzi budovami a zariadeniami a zároveň vykonať tu jeho samotnú montáž,“ ozrejmil Roman Nagy z dodávateľskej firmy.
Bežný žeriav by to nezvládol a vrtuľník takisto unesie maximálne 5 ton. Tento „veľkotonážnik“ unesie až 500‑tonový náklad a dokáže ho zdvihnúť do výšky 149 metrov. „Toto je preňho bonbónik,“ povedal žeriavnik Marek Saska.
Samotný žeriav váži 56 ton, no tvoria ho ešte ďalšie časti. Jeho teleskop s hmotnosťou 40 ton a závažia, ktoré dokopy vážia viac ako 135 ton, viezlo z Prahy 6 kamiónov. Vídať ho pri stavbe mostov na diaľnici D1 v susednom Česku. V Žiline pravdepodobne takýto unikátny stroj ešte nepracoval. Žilinská teplárenská za jeho prácu zaplatila 22-tisíc eur.
Táto investičná akcia stála okolo 4,3 milióna eur a Žilinská teplárenská ju financovala z vlastných zdrojov. „Bola vybraná najlepšia technológia v najlepšej cene. Sledovali sme, aby modernizácia nemala vplyv na cenu tepla pre obyvateľov Žiliny,“ uviedol riaditeľ výrobného úseku Viliam Mrvečka.
Rekonštrukcia kotlov bude Žilinskú teplárenskú stáť zhruba 40 miliónov eur. Pre obyvateľov Žiliny to znamená, že v ovzduší bude menej znečisťujúcich látok.
Veronika Cvinčeková
Snímka autorka