Niekde sa máli zelene, inde sa jej chcú zbaviť. Ide však o staré topole, pre ktoré sa obyvatelia boja o svoju bezpečnosť. Brezy sú zas údajne napadnuté chrobačou, ktorá sa dostáva do bytov.
ŽILINA. Na jednom z najstarších žilinských sídlisk, ktoré sa začalo budovať v roku 1971, sú niektoré dreviny vysadené už desiatky rokov. Niektoré z nich považujú obyvatelia Vlčincov za život ohrozujúce. Takýmito stromami majú byť staré topole, ktoré rastú pri chodníku a detskom ihrisku na Nám. Ľ. Fullu smerom k Hlbokej ceste. Nedávno sa jednému z nich odlomil konár priamo nad chodníkom. Našťastie vtedy po ňom nikto nekráčal. Na mesto sa ľudia obracajú s urgentnou požiadavkou. „Ide zimné obdobie, konáre vlahou a snehom oťažejú a situácia sa môže opakovať. Z dôvodu bezpečnosti je potrebné topole odstrániť. Ak to nie je možné, žiadame aspoň dôsledne a razantne odstrániť konáre,“ hovoria miestni.
Podľa mesta stromy momentálne nie je potrebné odstrániť, po vizuálnej ohliadke nepredstavujú nebezpečenstvo pre obyvateľov. Topole na Nám. Ľ. Fullu ošetrovali zamestnanci mesta od suchých konárov už viackrát. Naposledy to bolo na jar tohto roku. „Stromy pred zimou budú opätovne ohliadnuté pracovníkmi odboru životného prostredia spolu so správcom zelene a v prípade zistenia preschnutej koruny alebo iných fyziologických zmien budú uskutočnené opatrenia proti vzniku škody na zdraví alebo majetku,“ ubezpečuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Podnet na výrub dostali i od obyvateľov panelákov na Ul. Karpatská medzi základnou školou a domovom sociálnych služieb. „Žiadame odstrániť staré, viac ako 30-ročné brezy. Z briez sa nám okrem semien dostáva cez balkóny a okná chrobač. Ide o malé čierne chrobáky, ktoré sa dostávajú aj do bytov a bojíme sa, že začnú napádať nábytok. Ak je to potrebné, tak staré, chrobačou napadnuté brezy by sa mohli nahradiť inou vhodnou drevinou,“ uvádzajú.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny sa môže súhlas na výrub dreviny vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka. Dôvodom na výrub je najmä preukázanie zlého zdravotného stavu dreviny, kedy má strom iba malú pravdepodobnosť na prežitie, nevhodné hygienické podmienky v bytových a nebytových priestoroch alebo narušenie stability stavby koreňmi. Počas ohliadky briez na Karpatskej ulici však podľa vyjadrenia hovorcu mesta nebolo pozorované napadnutie žiadnym drevokazným hmyzom. „Z toho dôvodu odbor životného prostredia Mestského úradu v Žiline nevidí opodstatnenie vo výrube drevín kvôli uvedenému problému,“ uvádza. Brezy však zotnú. „Vzhľadom k tomu, že dreviny boli v minulosti vysadené nevhodne (hustá výsadba), odbor životného prostredia plánuje vykonať prebierku drevín, kde by sa odstránila časť drevín druhu breza. Výber drevín na výrub sa uskutoční tak, aby sa zabezpečilo presvetlenie daného územia a celkové skvalitnenie rastu zvyšných drevín,“ dodáva Pavol Čorba.
Veronika Cvinčeková
Snímka autorka