Žilinský Večerník

25. november 2024 | Katarína
| -6°C

Spravodajstvo

Žilina hosťuje jedinečnú výstavu o Titanicu

Aké množstvo potravín sa naložilo pred osudnou plavbou, koľko ľudí sa zachránilo a zomrelo z prvej či tretej triedy, toto všetko a oveľa viac sa môžete dozvedieť na jedinečnej výstave o Titanicu, ktorá bude v mesiaci máj nainštalovaná vo foyer budovy Žilinského samosprávneho kraja.

05.05.2014 | 13:58

ŽILINA. Výstavné panely zachytávajúce príbeh skazy najkrajšej a najväčšej zaoceánskej lodi zo začiatku 20. storočia zapožičalo do Žiliny Námorné a historické múzeum chorvátskeho pobrežia v Rijeke. Expozícia sa zaoberá stroskotaním parníka Titanic a záchrannou akciou lode Carpathia, ktorá ako prvá priplávala na miesto nešťastia. Výstavu slávnostne otvorili minulú stredu vo foyeri budovy ŽSK. Nainštalovaná tu bude celých 30 dní. „Každý poznáme príbeh Titanicu a takisto, že loď, ktorá zachránila časť stroskotancov sa nazývala Carpathia. Ale to, že táto loď vyrazila v roku 1912 z chorvátskej Rijeky, asi veľa ľudí nevie. Túto pozoruhodnú výstavu sa určite oplatí navštíviť,“ pozýva riaditeľ Úradu ŽSK Pavol Holeštiak.

Príbeh Titanicu sa úzko spája aj so Slovenskom. Historické dokumenty potvrdzujú, že na jeho palubu nastúpil i našinec Michel Navrátil zo Serede. „Cestovali s ním jeho dvaja synovia. Pán Navrátil, bohužiaľ, potopenie Titanicu neprežil, jeho synovia áno. Jeden z nich zomrel len pred niekoľkými rokmi,“ povedal kurátor a autor výstavy Niksa Mendes. V súvislosti s potopením Titanicu sa hovorí aj o ďalšej Slovenke, Anne Lovásikovej, ktorá vraj tiež zahynula na palube parníka a údajne pochádzala od Žiliny.

Materiály na expozíciu zbierali jej autori celý rok. Slávnostne ju verejnosti predstavili na sté výročie stroskotania zaoceánskej lode, a to v roku 2012. Odvtedy zavítala len do troch miest Strednej Európy. Po Poľsku a Maďarsku ju tento rok hostí Žilina ako dosiaľ jediné mesto na Slovensku. „Odvážny člen posádky z Carpathie, Josip Car, zachraňujúci obete stroskotania Titanicu zachránil i časť lode. Záchrannú vestu z Titanicu daroval svojmu rodnému mestu – ako svedectvo 1495 cestujúcich, ktorí zahynuli v ľadovom oceáne. Jedna z piatich zachovaných záchranných viest na svete a jediná v Európe je pripomienkou na hrdinov Carpathie a priame spojenie medzi Titanicom, Carpathiou a Rijekou,“ doplnila hovorkyňa ŽSK Hana Danová.

Súčasťou výstavy je aj maketa záchrannej vesty a modely oboch lodí.

-ms-
Snímka Pavol Ďurčo

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod