Nedostatok voľných miest pre deti predškolského veku prinútil viacero organizácií premýšľať, ako vyplniť tento voľný priestor. Začiatkom roku bolo neumiestnených cca 200 detí v predškolských zariadeniach. Táto skutočnosť inšpirovala evanjelických farárov manželov Mariána a Oľgu Kaňuchovcov zriadiť cirkevnú evanjelickú škôlku.
ŽILINA. Prvé plány vybudovať ju na pozemku zboru vedľa fary nevyšli. Ukázalo sa, že na pozemku, ktorý má cirkevný zbor k dispozícií, by EMŠ ponúkala nedostatočný počet miest pre deti, čo by znamenalo vysoké finančné náklady na jedno dieťa a ozvali sa aj susedia. Pomocnú ruku neskôr podalo mesto a v nájomných priestoroch ZŠ Lichardova nad jedálňou vznikla evanjelická MŠ. Žilina sa tak pridala k mestám ako Bratislava, Prešov, Košice, Martin, Rožňava, Spišská Nová Ves, kde škôlky vznikli v priestoroch škôl. Evanjelická cirkev v Žiline počas letných prázdnin prerobila priestory na prekrásne útulné miesto pre 40 najmenších „klientov“.
Krédo
Na webovej stránke škôlky je napísané krédo: „Záleží nám na tom, aby deti boli pripravené na bezproblémový vstup do základnej školy vo všetkých oblastiach, aby vyrastali v prostredí lásky, prijatia, bezpečia, kde kresťanské hodnoty sú samozrejmosť. Chceme, aby sa deti cítili dobre a zažívali radosť z poznávania seba samých, sveta okolo nás, ale najmä Pána Ježiša, ktorý najlepšie pozná naše potreby, chráni nás, má nás rád a požehnáva. To všetko chceme robiť s láskou v zmysle hesla nášho cirkevného zboru: Láska Kristova totiž spája nás!“
1. septembrové ráno
Výnimočné utorkové ráno bolo určené na slávnostné otvorenie tejto škôlky. Stalo sa tak na dvoch miestach – v evanjelickom kostole a v priestoroch škôlky. Na začiatku slávnostných bohoslužieb prítomných vítali sympatické „dievčatá“ – učiteľky MŠ. Katarína Kutlíková – riaditeľka, Michaela Blahová, Zuzana Maceková a Mária Vitkovská v úlohe učiteliek. Na sebe majú oblečené biele tričká so svojimi krstnými menami. Kázňou Slova Božieho prišiel poslúžiť biskup VD ECAV Slavomír Sabol. Pán Ježiš je v spoločenstve kresťanov ten, kto má kľúče smrti a podsvetia (Zj 1,17 – 18), bol text, na ktorý sa zameral vychádzajúc zo symboliky loga EMŠ. Autorom loga je akademický maliar Stano Lajda, ktorý navrhol symbol kľúča, kde v zadnej časti je znázornené srdce, ktoré vedie k menu Pána Ježiša Krista.
Budova škôlky
Pred budovou EMŠ nás už čakala pripravená páska. Prestrihli ju biskup Slavomír Sabol spolu s evanjelickým farárom Mariánom Kaňuchom a viceprimátorom mesta Žiliny Antonom Trnovcom. Zazneli modlitby, požehnanie i spoločný spev piesne Nech Ťa požehná Hospodin. Deti s rodičmi sa mali možnosť prvýkrát zoznámiť s priestorom i novými hračkami, ktoré pre nich pripravili láskavé srdcia členov Žilinského zboru ECAV.
Škôlka v širšom žilinskom kontexte
Žilina je mesto, kde evanjelici spolu s ďalšími protestantmi tvoria výraznú menšinu. Kedysi boli evanjelici vyhnaní z mesta do Súľova a ďalej, o čom svedčí Mariánsky stĺp s Immaculatou, ktorý bol postavený v roku 1738 na počesť dovŕšenia rekatolizácie v meste. Prejavilo sa to do istej miery aj v čase príprav MŠ. Negatívne hlasy sa ozvali aj proti zriadeniu evanjelickej škôlky. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a škôlka bude slúžiť deťom bez rozdielu vierovyznania.
Ľubo Bechný
Snímky autor