Nejde len o prípad uhynutého vtáka, ktorého objavila čitateľka Jana Smutná na zastávke Pod hájom. Existuje mnoho ďalších prípadov, kedy operence kolízie so sklenenými bariérami neprežijú, čo potvrdzujú aj ornitológovia. Ide dokonca o jednu z najčastejších príčin ich úmrtia v celosvetovom meradle. Napriek tomu sa v Žiline zmeny na zastávkach neplánujú. Aspoň nie také, ktoré pomôžu vtákov ochrániť. Ku komplexnej rekonštrukcii prístreškov má síce dôjsť v blízkej budúcnosti, ale nové riešenia nebudú zahŕňať opatrenia proti náletu operencov. „Prístrešky budú presklené. Ich úpravy proti vtákom neboli riešené,“ spresnil hovorca mesta Pavol Čorba.
Žilinčana a nášho čitateľa Michala Klima mrzí postoj mesta v tejto veci, pritom pre zabránenie úhynu vtákov stačí vykonať jednoduché a nie veľmi nákladné opatrenia. Dokonca si myslí, že je to príležitosť pre mesto zviditeľniť sa! „Žilina môže byť mestom, ktoré bude aj ochranou vtákov jasne deklarovať, že jej na prírode a živočíchoch skutočne záleží. Voľné plochy zastávok môžu navyše slúžiť ako priestor pre osvetu tunajšieho obyvateľstva i ľudí, čo do Žiliny prichádzajú,“ vyjadril sa. Ako príklad, ktorým sa Žilina môže nechať inšpirovať, uvádza Košice, kde nie sú na zastávkach nalepené len čierne siluety vtákov, ale farebné obrázky rôznorodého vtáctva aj s názvami. „Je to výborný spôsob vzdelávania v tejto oblasti,“ dodáva.
Takisto navrhuje, že tieto plochy možno využiť na priblíženie histórie Žiliny, jej osobností a podobne. „Takto by mohol človek čakajúci na autobus z práce viac spoznávať svoje mesto a turista by si vďaka týmto informáciám možno predĺžil pobyt,“ hovorí s úsmevom. Zároveň však podotýka: „Úhyn vtákov kvôli preskleným zastávkam sa možno mnohým javí ako banálny v porovnaní s problémom parkovania, priechodov pre chodcov, stavom chodníkov... Avšak len ten, ktorý je verný v malom, môže byť verný aj vo veľkom. Možno potrebujeme obnoviť svoj vzťah k prírode aj týmto naoko malým krokom, aby sme boli pripravení riešiť oveľa väčšie problémy.“