Okrem prezentácií veľkých výsledkov IT riešení univerzity a množstva IT spoločností otvorí univerzita verejnosti aj svoje laboratóriá, v ktorých si budú môcť návštevníci pozrieť napríklad aj prototypy elektromobilov alebo najvýkonnejší počítač na Slovensku. O podujatí sme hovorili s prorektorom Žilinskej univerzity (ŽU) pre informatiku Karolom Matiaškom, ktorý ho organizačne zabezpečuje.
Čo sú Extrapolácie?
Ide o podujatie, ktoré sa každoročne organizuje v mestách, ktoré majú väzbu na vzdelávanie a výskum v oblasti informačných a komunikačných technológií. Tento rok sa jeho hlavným mestom stala Žilina. Záštitu potvrdila ministerka školstva Martina Lubyová, županka Erika Jurinová a primátor Igor Choma. Samozrejme, aj rektor ŽU Jozef Jandačka.
Čo bude jeho obsahom?
Spravidla sa podujatie uskutočňuje od konca septembra do konca októbra. Keďže my ale máme viacero akcií už teraz, posunuli sme ho už na začiatok septembra. Hlavná konferencia bude 24. septembra, teda v deň, na ktorý nám pripadol aj začiatok akademického roka a na týždeň, v ktorom bude slávnostne inaugurovaný nový rektor ŽU a začneme aj oslavy 65. výročia založenia univerzity. Hlavným zámerom tejto konferencie bude prezentácia výsledkov, ktoré naša univerzita, ale aj firmy, s ktorými spolupracujeme, dosiahli v oblasti IKT. Čas ale budeme venovať aj histórii, aj budúcnosti IKT. Pozvaní na ňu budú aj zástupcovia ostatných univerzít pôsobiacich v tejto oblasti, ale i zástupcovia ďalších pracovísk.
Prečo padla teraz voľba práve na Žilinu?
V minulých rokoch sa Extrapolácie uskutočnili už v Bratislave a v Banskej Bystrici. Žilina však bola dôležitým sídlom výskumu a vývoja výpočtovej techniky na Slovensku už v minulosti. Pôsobil tu Výskumný ústav výpočtovej techniky (VÚVT) a nielen z hľadiska histórie patrí Žilina k najvýznamnejším miestam IKT u nás. VÚVT začínal ako laboratóriá TESLY, neskôr vznikom VÚVT, ako dlhé roky fungoval. Všetko sa to však dialo práve v nadväznosti na Vysokú školu dopravy a spojov, ktorá bola predchodkyňou súčasnej Žilinskej univerzity.
Práve Žilinská univerzita také dlhé roky patrila k špičkovým pracoviskám v oblasti IKT v celom Československu?
UNIZA sa historicky venuje výchove odborníkov v oblasti technických vied a elektrotechniky. Práve u nás na univerzite boli využívané mnohé z prvých počítačov v Československu. V roku 1970 tu vznikla katedra kybernetiky, ktorá vychovávala inžinierov v tejto oblasti, čo prerástlo do vzniku fakulty riadenia a informatiky, ktorá je dodnes špičkovou fakultou, vychovávajúcou informatikov. Ale informatické odbory sa začínajú rozširovať aj na elektrotechnickú fakultu. ŽU tak už viac ako 50 rokov vychováva odborníkov v oblasti informatiky, ktorí boli a sú aj dnes významnými predstaviteľmi mnohých firiem. Po skončení činnosti VÚVT z neho vzniklo množstvo úspešných firiem.
Vráťme sa však k samotným Extrapoláciám. Aké ďalšie podujatia prinesú?
Napríklad aj mnohé výstavy. Už 24. septembra otvoríme výstavu historických počítačov, výrobkov a rôznych artefaktov z VÚVT. Bude to v priestoroch foyeru na rektoráte ŽU. Okrem toho máme naplánovanú výstavu elektromobilov, ktoré vyvinuli spoločne elektrotechnická a strojnícka fakulta. Veríme, že k nám dostaneme aj prezentáciu Kie a Nissanu, prípadne Tesly, ktoré sa výstavbou elektromobilov zaoberajú. Paralelne sa bude konať i viacero tradičných konferencií, najmä z oblasti dopravy, ktorá výrazne využíva aplikácie z IKT. Budú to rôzne workshopy, pracovné stretnutia, školenia v oblasti moderných informatických metód na vývoj algoritmov. Budú to pracovné stretnutia, otvorené aj pre verejnosť. Zároveň návštevníkom ponúkneme počas dní otvorených dverí prehliadky viacerých fakúlt. Otvoria sa pre nich dvere mnohých laboratórií. Vo vedeckom parku napríklad uvidia aj najvýkonnejší slovenský superpočítač, ktorý máme práve na našej univerzite. Ale budú to aj ďalšie laboratóriá, v ktorých sa robí výskum. Napríklad sa v nich monitoruje pohyb dopravnej siete naživo. Popritom budú takmer každý deň, až do konca októbra, prebiehať špecializované prednášky najmodernejších technológií v oblasti IKT. Dňa 20. septembra, v rámci Futurikonu, otvoríme naše priestory pre študentov a učiteľov stredných škôl. Budú si môcť pozrieť laboratóriá, kde im budeme prezentovať výsledky nášho vývoja a výskumu. Na fakulte riadenia a informatiky budú stretnutia študentov so zástupcami firiem. V IT čajovni zase budú diskutovať odborníci na počítačovú grafiku a počítačové hry. Navyše spoločne s učiteľmi stredných a základných škôl vyvíjame nové učebnice, ktoré by mali zvýšiť úroveň znalostí z informatiky, ale aj získať medzi študentmi stredných škôl ďalších záujemcov pre štúdium v technických odboroch.
Je to veľká akcia. Určite sem budete chcieť prilákať odbornú verejnosť z celého Slovenska.
Áno. Paralelne budú prebiehať menšie akcie aj v Bratislave a v Košiciach. Akcia je otvorená, pozvánky posielame firmám a univerzitám z celého Slovenska.
Očakávate aj nejaký vedecký výstup?
Nie. Ide o prezentáciu výsledkov vlastného výskumu a vývoja. Odprezentujeme to, čo sme dosiahli, ale aj to, čo chceme ďalej robiť.
Aké najväčšie výsledky ste doteraz dosiahli?
Na UNIZA sa vyvíja softvér, ktorý sa používa na riadenie železničnej dopravy nielen v SR, ale aj v ČR. Napríklad všetky cestovné poriadky a grafikony sú výsledkom vývoja a výskumu na ŽU. Okrem toho mnohé problémy súvisiace so zabezpečovaním optimálneho rozmiestňovania dôležitých uzlov (napr. záchranných staníc) a ich obsluhy sú riešené práve pomocou algoritmov, ktoré vznikli na našej univerzite. V spolupráci s leteckou katedrou fakulty PEDAS robíme snímkovanie pohybu dopravných prostriedkov a zmien na dopravných sieťach, ktoré sa premieta do ich zobrazovania na mapách. To umožní riešiť mnoho problémov súvisiacich s dopravnými procesmi, ale aj s bezpečnosťou a ochranou územia. Z hľadiska bezpečnosti dopravy spolupracujeme s rôznymi firmami. Napríklad monitorujú pohyb vozidiel na vybraných úsekoch ciest, čo slúži na identifikáciu problémov a bezpečnosti na cestách. Strojnícka fakulta sa venuje inteligentným výrobným systémom, ktoré sa využívajú pri riadení procesov vo výrobnej sfére a naše aplikácie sú aplikované hlavne v automobilkách. Sem ale môžeme zaradiť aj úspešný vývoj vlastných elektromobilov, ktoré získali viacero ocenení.
Čím to je, že verejnosť až natoľko nevníma vaše úspechy?
Je to škoda, lebo hlavne technické vysoké školy vychovávajú veľmi kvalitných absolventov, o ktorých majú zamestnávatelia veľký záujem. Aj zahraničné firmy prichádzajú vyvíjať moderné technológie, ktoré sú úspešne nasadené v praxi.
Máte dostatok financií na vedu a výskum?
Sú rôzne výzvy, s ktorými je síce veľa administratívy, ale naša univerzita je v tomto pomerne úspešná. Problémom je skôr udržať na univerzite mladých ľudí, ktorí by mali prevziať zodpovednosť za výchovu budúcich generácií. Mzdové podmienky na univerzitách totiž nemôžu konkurovať tým v priemysle. A práve preto tu začína vznikať generačná medzera a vysokoškolských učiteľov, ale aj výskumníkov nebude mať kto nahradiť. My neustále upozorňujeme centrálne orgány, že je potrebné venovať tejto oblasti mimoriadnu pozornosť. Slovensko má budúcnosť v tom, že má hlavne kvalitný ľudský potenciál.
PROGRAM EXTRAPOLÁCIÍ 2018
Hlavná konferencia
– 24. 9. v Aule A3 Žilinskej univerzity, 10.00 h – 17.15 h
Konferencie
- Medzinárodná konferencia o výpočtových problémoch v elektrotechnike, Hotel Grand Matej, Banská Štiavnica, 9. 9. – 12. 9.
- Medzinárodná konferencia katedier konštruovania a častí strojov, Wellness Hotel Chopok, Liptovský Mikuláš, 11. 9. – 14. 9.
- Medzinárodná konferencia Horizonty železničnej dopravy, Stredisko internátnej prípravy Železníc SR, Strečno, 11. 9. – 12. 9.
- Medzinárodná vedecká konferencia CMDTUR, Aula DATALAN, ŽU v Žiline, 4. 10. – 5. 10.
Workshopy
- H20202 projekt MoTiV – workshop o zbere dát pre dopravný prieskum, vestibul rektorátu UNIZA, 24. 9.
- Workshop Machine Learning Summer School, Fakulta riadenia a informatiky UNIZA, 17. 9 – 21. 9.
- UNIZA Training School, zasadačka VR, menza UNIZA (18. – 19. 9.) a Aula AF 1A1 UNIZA (20. 9.)
- ERAdiate Lecture Series, 8. 10.
- Úvodný kurz MATLAB-u pre akademických pracovníkov a doktorandov, BF116 FPEDAS UNIZA, 19. 9.
- Blockchain, IC FRI RA001, 9. 10.
Výstavy
- Výstava historických počítačov, vestibul UNIZA, budova AF, 24. 9. – 31. 10.
- Noc výskumníka, Aupark Žilina, 28. 9.
- Roboty, ktorým nie ste ľahostajní, Aupark Žilina, 28. 9.
- ElektroAutá z UNIZA, nádvorie rektorátu UNIZA, 24. 9. – 31. 10.
- História fotografie a fotografia ako farebné kultúrne dedičstvo, vestibul UNIZA, budova AF, 15. 9. – 31. 10.
Dni otvorených dverí
elektrotechnická fakulta, fakulta humanitných vied (termíny upresnia) a strojnícka fakulta (19. 9.)
Fričkovica, FRI UNIZA, 24. 9.
Univerzitný vedecký park, UVP UNIZA, október 2018
Správca IKT firiem a združení so študentmi UNIZA
- IT trhovisko, FRI UNIZA, 15. 10.
- IT čajovňa, FRI UNIZA, október 2018