Primátor Igor Choma sa hrdí tým, že dlh mesta počas svojho pôsobenia výrazne znížil. Podarilo sa mu to však do veľkej miery aj tým, že jeho dlh za tzv. kórejskú dedinu v Krasňanoch zobral na seba štát. Dnes sa však zdá, že Žilinu v takej dobrej kondícii, ako to verejne prezentuje, svojmu nástupcovi neodovzdá.
Podľa INEKO totiž za minulý rok práve Žilina, hneď po Martine, najviac zhoršila svoje finančné zdravie. Dlh mesta v prepočte na jedného obyvateľa predstavuje 237 eur. Z hľadiska finančnej stability patrí mestu Žilina medzi päťdesiatkou najväčších slovenských miest 17. priečka so skóre 5,10. Rovnaké skóre má aj osemnásta Banská Bystrica. Na čele rebríčka je Nové Mesto nad Váhom so skóre 5,95.
Mesto Žilina však s výsledkami analýzy INEKO nesúhlasí. Tvrdí, že jej celkový dlh je oveľa nižší. „V tejto veci už komunikujeme s INEKO. Zverejnené údaje sú nesprávne, v skutočnosti sa dlh rovnal hodnote 21,36 %. Po komunikácii s INEKO predpokladáme, že chyba nastala na strane Ministerstva financií (MF) SR, ktoré je primárnym zdrojom údajov pre INEKO. Zverejnené údaje sa teda v krátkom čase budú meniť. Aj za rok 2017 patríme k najlepším samosprávam na Slovensku,“ napísala nám stanovisko hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Podľa našich informácií je však tým, kto sa vo svojich výpočtoch mýli, práve mesto Žilina. Nie INEKO a ministerstvo financií. „My preberáme údaje, ktoré nám poskytuje ministerstvo financií. Podľa týchto údajov je dlh mesta ku koncu roka 2017 na úrovni, ako uvádzame na portáli (31,25 %). Zástupca mesta ma oslovil s tým, že tento údaj je podľa nich nesprávny. Zatiaľ sme identifikovali, prečo má mesto iný údaj vo svojom záverečnom účte oproti oficiálnemu údaju MF SR,“ informoval nás analytik INEKO Matej Tunega. Podľa našich informácií mesto rozporuje dlh, ktorý má voči Doprastavu, vo výške tesne nad 6 miliónov eur. Dlh vznikol kvôli revitalizácii pozemných komunikácií a podľa vedenia mesta nemá byť započítaný do celkového dlhu. Matej Tunega hovorí, že ak MF SR uzná, že urobilo chybu, tak oni svoju analýzu opravia. Znamenalo by to, že dlh Žiliny by za rok 2017 nebol 31 %, ale len 23 %.
Dnes je však jasné, že nebudú musieť nič opravovať. O stanovisko sme totiž požiadali ministerstvo. Z tlačového odboru nám len včera predpoludním potvrdili, že údaje, ktoré poskytli INEK-u, sú korektné a bezchybné. „Z komunikácie so zástupcom mesta Žilina vyplynulo, že sporná suma sa vzťahuje k záväzku voči Doprastavu, ktorý bol následne prevedený na banku,“ napísali nám z tlačového odboru.
V takomto prípade sa však riadia podľa zákona, ktorý stanovuje nasledovný postup: „Ak sa pohľadávka veriteľa prevedie na financujúci subjekt, ktorým je banka, takéto záväzky sa účtujú ako bankové úvery.“ Tak sa stalo aj v prípade dlhu, ktorý má mesto voči Doprastavu a s definitívnou platnosťou je tak Žilina ôsmym najzadlženejším mestom na Slovensku medzi päťdesiatkou najväčších miest.
U hovorkyne mesta sme zisťovali, na ktoré investičné akcie išlo v minulom roku najviac peňazí. „Celkovo minulo mesto v rámci kapitálového rozpočtu 8,9 milióna eur. To predstavovalo približne 13,4 % z celkového rozpočtu výdavkov mesta. Investícií bolo veľa, k najvýznamnejším patrila rekonštrukcia verejného osvetlenia (v sume približne 1,4 milióna eur), rekonštrukcie chodníkov a ciest v sume približne 1 milión eur, budovanie verejnej zelene a parkov (najvýznamnejšie bolo dokončenie rekonštrukcie Parku Ľ. Štúra v sume približne 0,7 milióna eur), rekonštrukcia objektov mestskej plavárne (v sume približne 300-tisíc eur), spolufinancovanie EÚ projektov MHD v rámci obnovy vozového parku v sume približne 300-tisíc eur a spolufinancovanie ďalších projektov v rámci fondov EÚ v sume okolo 200-tisíc eur, rekonštrukcia verejných rozhlasov v sume asi 200-tisíc eur, dobudovanie kontajnerových stojísk na sídlisku Vlčince v sume približne 100-tisíc eur, rekonštrukcia cintorínov v sume okolo 170-tisíc eur.“
Okrem toho mesto hospodárilo v roku 2017 s prebytkom 5,5 milióna eur. To bolo možné aj vďaka tomu, že príjem z podielových daní, oproti predchádzajúcemu roku, vzrástol Žiline o 2 milióny eur.