Tohtoročný Stredoveký deň sa mohol popýšiť viacerými naj. Bol najväčší zo všetkých doterajších ročníkov, čo sa týka nielen veľkosti tábora, ale aj počtom účastníkov, ktorých bolo okolo 160. Hlavným bodom programu bola tradičná stredoveká bitka, na ktorej sa zúčastnilo až 80 bojovníkov, čo sa do kroník zapíše ako najväčšia ukážka bitky, aká sa v Žiline odohrala.
Ochutnávka stredoveku
Na Mariánskom námestí žilinskí cechovníci rozložili svoj stredoveký tábor, v ktorom nemohli chýbať ani ukážky jednotlivých činností bežného života, či už remeselníka, vojaka, šľachtica, sokoliara, ránhojiča alebo aj obyčajného poddaného. Návštevníkov tohto ročníka zaujala remeselná ulička, stan šľachtica či talentovaného pisára, lukostreľba, streľba z drevených obliehacích strojov a detský kolotoč. Jedným z veľkých lákadiel bola ukážka stredovekej hygieny, ktorá bola spestrená o podrobný výklad ránhojiča z Českej republiky. Nejeden návštevník sa nechal zlákať tradičnou ochutnávkou dobovej kuchyne. „Na počudovanie je to celkom chutné,“ ohodnotili mama so synom stredovekú placku s dobovou omáčkou.
Okrem tradičnej lukostreľby si návštevníci mohli vyskúšať aj šerm. „Ako novinku na tomto ročníku sme predstavili aj novodobý šport, ktorému sa ako skupina venujeme. V rohu námestia sme rozložili kolbisko, kde si mohli záujemcovia spomedzi návštevníkov zašermovať s penovými mečmi. Predstavili sme im aj šerm HEMA (Historical European Martial Art), teda športovú verziu stredovekého šermu. Dozvedeli sa aj o tom, ako sa k nám pripojiť a kedy máme nábor,“ opísal Filip Višňovský, vedúci Cechu Terra de Selinan. Kto by mal záujem, viac informácií nájde na stránke terradeselinan.sk.
Remeselné mestečko
Celým stredovekým dňom sprevádzal obľúbený a veľmi vtipný šašo v podaní Mira Kasprzyka. Na úvod predstavil program a postupne previedol návštevníkov celým stredovekým táborom a remeselnou uličkou. V jednotlivých stánkoch pracovali maliari, tesár, doboví krajčíri, brašnári, farbiari, plsteniari a iní. V rámci remesiel nemohla chýbať ani kováčska dielňa, ukážka výroby sviečok, lukov a šípov. Novinkou tohto ročníka bola kníhviazačka.
Remeselná ulička, ako ju viacerí pomenovali, však nebola len stabilnou ukážkou práce. „Snažili sme sa, aby celé podujatie bolo živé a aktívne. Preto sa počas dňa okrem hlavného programu uskutočňovali aj scénky v tábore a pri remeselníkoch. Návštevník mal tak ďalšiu možnosť zažiť pravú stredovekú atmosféru,“ dodal Višňovský.
Z celého Slovenska
Na podujatí sa tento rok zúčastnilo najviac účastníkov spomedzi všetkých ročníkov. Žilinčanom sa tak predstavili viaceré skupiny historického šermu z celého Slovenska, napríklad Rytieri Vir Fortis zo Zvolena, agentúra Hector z Trnavy, Kompánia z Turca z Martina, členovia skupín Via Cassa z Košíc či Spolku sv. Šebastiána z Kysúc. Okrem šermiarov svoje umenie predviedli aj skupina tradičnej lukostreľby VRES z Piešťan a sokoliari Horus z Košíc a rôzne ďalšie skupiny ako Via Castrum, Das Freie Militar, Argenti a Berezum.
Bohatý hlavný program
Viac ako desaťhodinový stredoveký program bol nabitý ukážkami rôznych činností, ako aj tradičným sprievodom z radnice s primátorom mesta Petrom Fiabáne. Neskôr sa postupne predstavili kaukliari, lukostrelci s ukážkou prieraznosti šípov, ale aj sokoliari s viacerými dravcami. Diváci si užili aj scénické vystúpenia s titulmi Nevera po rytiersky a Finta na tri ťahy. Najväčším lákadlom XV. ročníka bol však stredoveký živý šach. „V princípe dve šľachtičné hrajú svoju partiu šachu a na veľkej šachovnici odohrajú šermiari svoje bojové scénické vystúpenia. V tomto kontexte sme potom nadviazali aj na hlavný bod programu – bitku,“ vysvetľuje Višňovský. V rámci bitky sa postupne predstavili jednotlivé typy armád, ktoré mali medzi sebou rôzne strety. Nakoniec sa bitka skončila v jednom veľkom bojovom chumli. „Na tejto bitke bolo vidieť, aká je nezmyselná strata všetkých životov len pre rozmar dám, ktoré odohrali šachovú partiu. Králi na šachovnici boli velitelia armád, nakoniec mali záverečný súboj a zostal žiť len jeden,“ vyjadril sa jeden z účastníkov krvavej bitky.
Večerný program spestril koncert skupiny Valar, ohňová šou a záverečný fakľový sprievod ako symbolická bodka za vydareným XV. ročníkom obľúbeného Stredovekého dňa. „Sme radi, že ani dážď, ktorý sa miestami objavil, neodradil návštevníkov, ktorí ocenili našu snahu priblížiť im stredovek, a už teraz sa všetci tešia na ďalší ročník,“ uzavrel vedúci Cechu Terra de Selinan.