Potulkou s názvom Mestský špitál a jeho útroby, ktorej cieľom bolo ponúknuť špeciálny zážitok z priestorov, ktoré nie sú bežne prístupné, sprevádzali dve dievčatá. Prvou z dvojice bola Martina Repkovská v role sestričky, prezlečenej do dobovej uniformy. „V tieni nemocničného areálu sa od nej účastníci dozvedeli, ako sa liečilo v stredoveku, ako sa vyvíjalo lekárstvo a lekárnictvo, či akou významnou a nadčasovou stavbou nemocnica bola,“ hovorí Dominika Stránska z Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina.
ZOZNÁMENIE SA S HISTÓRIOU NEMOCNICE
Neskôr sa skupinka Žilinčanov presunula k očnému pavilónu, ktorý bol Uhorskou kráľovskou očnou nemocnicou a súčasne aj najväčším očným ústavom v Československu. „Postavili ju v priebehu neuveriteľného jedného roku – roku 1914. Pri jej zrode a budovaní stál takmer 40 rokov očný lekár a rodák zo Žiliny MUDr. Vojtech Spanyol,“ prezrádza Dominika Stránska. O zaujímavostiach zo života Vojtecha Spanyola, ktorého Dominika počas potulky aj stvárnila, sa účastníci dozvedeli na mieste najstaršieho krytu civilnej ochrany pod detskou pohotovosťou. „MUDr. Vojtech Spanyol sa zaslúžil o zlikvidovanie trachómu, ťažkej očnej infekcie v Žiline a na Kysuciach. Založil žilinskú oftalmologickú školu a v rámci prevencie aj protitrachómové stanice a taktiež Ortoptické oddelenie pre deti s chybami zraku ako jedno z prvých na Slovensku.“
ZO ŽIVOTA SPANYOLA
Originálna exkurzia za poznaním nepoznaného poskytla fakty napríklad aj o náročnom období počas druhej svetovej vojny, kedy známeho žilinského očného lekára zbavili funkcie. „Neskôr bol dokonca nútený schovávať sa vo fabrike na spracovanie bavlny – v Slovene. Po vojne sa však opäť ujal riadiacej funkcie, naďalej publikoval a pracoval. Bol tiež nositeľom Rytierskeho rádu Františka Jozefa, čestným členom Československej lekárskej spoločnosti Jána Evangelistu Purkyně a bola mu udelená prestížna cena Genius loci Solnensis – in memoriam za celoživotnú tvorivosť a zásluhy o rozvoj Žiliny,“ dopĺňa Dominika Stránska z TIK mesta Žilina. Podľa jej ďalších slov patril záver potulky výkladu o kryte civilnej ochrany a jeho dôležitej funkcii. Na starosti ho mal vedúci referátu BOZP pán Zelník.
SPOZNÁVANIE NETRADIČNÝCH MIEST
Turistická informačná kancelária organizuje potulky mestom každý mesiac, snaží sa pritom vyberať miesta, ktoré sú výnimočné a bežne nedostupné. „Najbližšia potulka s vojnovou tematikou bude na konci septembra, v budúcnosti tiež plánujeme zorganizovať napríklad potulku o katastrofách v meste či sakrálnu potulku,“ uzatvára.