Žilinčanka Jana zostala po presťahovaní sa do rodného mesta nemilo zaskočená. Všade veľa odpadkov a neupravené prostredie. Čo na jej kritiku povedalo vedenie mesta? Kde je problém?
ŽILINA. Pred tým, ako sa Jana vrátila do Žiliny, žila so svojou rodinou v Bratislave a Stupave. Veľmi ju zamrzelo, keď zistila, že jej rodné mesto je oveľa špinavšie a menej udržiavané ako inde na Slovensku. „Bývam v tesnej blízkosti a denne prechádzam Predmestskou ulicou. Posyp ešte z minulej zimy, odpadky v krovinách a v pár sezón nepokosenej tráve. Nula odpadkových košov popri chodníku. Ďalej Košická – to je kauza sama o sebe. Odpadky dlhodobo (sledujem od augusta 2015) znečisťujú okraje cesty a zúboženú trávu medzi jazdnými pruhmi, odpadky lemujú cestu z, aj do mesta. Železničná stanica a jej najbližšie okolie. Od doby môjho návratu do mesta sa hanbím sem niekoho pozvať na návštevu. Čo uvidíme ako prvé? Smeti vo všetkých puklinách, osadenie ohnutej dopravnej značky plastovou fľašou, poletujúce mikroténové vrecká,“ píše Jana vo svojom e‑maile, ktorý okrem našej redakcie zaslala aj vedeniu mesta Žilina.)
Mami, prečo si Žilina neumyje tvár ako ja?
V zlom stave je podľa nej aj okolie obchodných domov, most cez Váh smerom do Budatína, Ľavobrežná či okolie na zjazde do Považského Chlmca. „Počas posledných týždňov som navštívila mestá Liptovský Mikuláš, Nitra, Trenčín, Stupava, Bratislava. Je mi smutno, že návrat do môjho rodného mesta, kam som sa rozhodla presídliť aj svoju rodinu, je narušený takou v iných mestách maličkosťou, ako je jednoducho čistota. Čítala som na bilbordoch a čítal to aj môj malý syn, že Žilina je mesto s tvárou. Veľmi prakticky sa opýtal, prečo si Žilina tvár neumyje a vlasy neučeše ako on,“ podotýka vo svojom e‑maile.
Ako nám povedal hovorca mesta Pavol Čorba, vedenie mesta názor pani Jany rešpektuje, lebo to môže byť aj pravda. „My máme odozvu, že čistota v meste sa každým rokom zlepšuje. Závisí to však aj od finančných prostriedkov vyčlenených z rozpočtu práve na zabezpečovanie čistoty. Ak by sme mali viac finančných prostriedkov, vedeli by sme zvýšiť intenzitu čistenia,“ argumentuje hovorca.
O čistotu mesta sa stará zazmluvnená firma, ale aj verejnoprospešní pracovníci, ktorí zbierajú odpadky vo vyčlenených lokalitách tak, aby pokryli celé územie mesta. „Samozrejme, práca firiem je kontrolovaná a v prípade zistenia nedostatkov je zjednaná náprava,“ vysvetľuje Pavol Čorba.
Každoročne osadia cca 120 košov
Možno predpokladať, že ľudia vyhadzujú odpadky na zem aj z toho dôvodu, lebo je po meste málo odpadkových košov. „Každoročne dopĺňame nové malé smetné nádoby, a to nielen v meste, ale aj na sídliskách a v mestských častiach. Dostupnosť košov je v súčasnosti dobrá. Všetko však záleží od ľudí, ktorí zahadzujú odpadky na zem.“
Ročne v meste osadia cca 20 nových odpadkových košov a vymenia okolo sto malých košov, ktoré buď poškodili vandali, alebo boli ukradnuté. Náklady sa pohybujú v sume okolo 5‑tisíc eur za rok. Tento rok plánuje mesto osadiť v centre mesta väčší počet smetných nádob, tak isto aj na sídliskách, napr. na Solinkách je v pláne umiestniť približne 25 nových malých smetiakov. „Mnoho košov je neustále ničených vandalmi, a preto je nutné v jednej lokalite meniť kôš napríklad aj 4‑krát ročne,“ dodáva Pavol Čorba.
Michala Stehlíková
Snímka autorka
Pozri aj Komentár