V utorok 24. januára namerala monitorovacia stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na Obežnej ulici prekročený informačný prah pre častice PM10.
Riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline, hygienik Martin Kapasný, vysvetľuje: „Častice PM10 (z angl. particulate matter) sú tuhé častice v ovzduší s veľkosťou do 10 mikrometrov (μg). Je pre ne charakteristické, že sa v ovzduší vznášajú a minimálne sedimentujú.
Po stránke zloženia ide o rozmanitú skupinu látok tvorenú napríklad popolčekom, sadzami, minerálnym prachom, kovovými časticami, organickými časticami a mnohými ďalšími.“
Meteorológovia vydali výstrahu 1. stupňa po nameraní viac ako 100 μg/m3 v ovzduší dva po sebe nasledujúce dni, pri predpoklade rastúceho trendu. Podľa vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR o kvalite ovzdušia je stanovená 24-hodinová limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí, a to 50 μg/m3 PM10, ktorá sa nesmie prekročiť viac ako 35-krát za kalendárny rok. V sobotu 21. januára namerali na stanici na Obežnej až 144 μg/m3. Koncentrácia častíc v nedeľu poklesla, no v pondelok už boli opäť nad 100 μg/m3 s nasledujúcim rastúcim trendom.
Tieto častice môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. Ovplyvnená je pritom celá populácia, najcitlivejšie sú však malé deti, starší ľudia, ľudia s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici, astmatici a tehotné ženy. „Zo zdravotného hľadiska v situácii, ktorá nastala v minulých dňoch, považujeme za vhodné zmeniť štýl vetrania, teda vetrať krátko a intenzívne, osoby so zvýšenou citlivosťou by mali obmedziť fyzické aktivity vonku a ak je to možné, nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia – napríklad natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie,“ uviedol Martin Kapasný.
Dôvodom zvýšenej smogovej situácie bolo bezvetrie a nízka oblačnosť, ktoré spôsobili problémy s rozptylom znečisťujúcich látok, hlavne pevných častíc PM10 a PM2,5. Tieto emisie vytvárajú autá aj domácnosti. „V sektore cestnej dopravy k emisiám PM10 a PM2,5 zo spaľovania najvýraznejšie prispievajú dieselové motory. Celkovo najvýznamnejším podielom k nim ale prispievajú malé zdroje, ako napríklad vykurovanie domácností, pričom nárast emisií v tomto sektore odráža zvýšenú spotrebu dreva v dôsledku nárastu cien zemného plynu a uhlia,“ podotýka hygienik.
Vo štvrtok sa v Žiline oblačnosť rozptýlila a rozptyľovať sa začali aj nečistoty v ovzduší. „K dnešnému dňu, 26. januáru, sa koncentrácie v Žiline vrátili do normálu,“ dodal Martin Kapasný.
Aktuálne informácie o kvalite ovzdušia a hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok nájdete na stránke www.shmu.sk.
Žilinčanov ohrozuje smog! Viete, ako sa chrániť?
Chladné bezveterné počasie a nízka oblačnosť spôsobili vo viacerých slovenských mestách hromadenie nečistôt vo vzduchu, čo viedlo až k smogovej výstrahe. K postihnutým oblastiam sa pridala i Žilina.
30.01.2017 | 13:34