Čachtický hrad, národnú kultúrnu pamiatku, po dvojročnej rekonštrukcii otvorili pre verejnosť.Sídlo legendami opradenej krvilačnej grófky Alžbety Bátoriovej, ktorá skonala presne pred štyristo rokmi, obnovili za 1,2 milióna eur najmä vďaka európskym zdrojom. Išlo o Regionálny operačný program ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Desiatimi percentami sa na rekonštrukcii podieľal štát a piatimi ako majiteľ objektu obec Čachtice.
Rozhodujúcou mierou sa na záchrane tohto historického skvostu podieľala spoločnosť SOAR so sídlom v Žiline. Podľa slov konateľa firmy Jozefa Ďuriša išlo predovšetkým o statické zabezpečenie hradu a s ním spojené domurovanie starého a zvetraného muriva spolu s vybudovaním nového hospodárskeho objektu. Stavbyvedúci Marián Tkáč dopĺňa, že osobitne náročnou bola rekonštrukcia pôvodných klenieb vo východnom a západnom paláci a obnova obrannej veže s kaplnkou.
Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a patril medzi prvé sídla, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska. Medzi prvými pánmi hradu bol rod Hunt-Poznanovcov a načas patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Vybudovali ho ako mohutnú strážnu pevnosť, nikdy sa nestal prepychovým sídlom, a aj preto bolo bývanie na hrade nepohodlné. V roku 1708 začal hrad po dobytí vojskom Františka Rákociho pustnúť a dočasne slúžil aj ako väzenie.
Pre žilinskú spoločnosť SOAR ako generálneho zhotoviteľa stavby predstavovala rekonštrukcia Čachtického hradu neľahké rozhodnutie. Okrem spomínaných náročných statických prác na niekoľkostoročnej historickej pamiatke museli technici, stavbári i samotní robotníci zvládnuť montáž lešenia v mimoriadne neprístupnom teréne, nehovoriac o zabezpečení objektu proti poškodeniu bleskom. To vyžadovalo operatívne a netradičné technologické riešenia. Prácu generálneho zhotoviteľa osobitne ocenila aj starostka obce Čachtice Anna Ištoková, ktorá zároveň pozitívne hodnotila skutočnosť, že spoločnosť SOAR Žilina počas takmer dvojročnej rekonštrukcie zamestnávala ľudí z tamojšieho regiónu. Išlo zväčša o nezamestnaných a obyvateľov zo sociálne slabších rodín.
Pre projektantov, technikov a stavbárov zo žilinskej firmy SOAR bola rekonštrukcia Čachtického hradu novinkou. Neľahká práca v súvislosti s hradnou ruinou a s povinnosťou zachovať dobový ráz muriva ich však neodradila. Naopak, ako pripomína konateľ Jozef Ďuriš, znamená pre nich novú profesionálnu výzvu.
Návštevníkom pripomínane, že zrekonštruovaná zrúcanina Čachtického hradu sa nachádza na vápencovo - dolomitickom vrchu medzi obcami Čachtice a Višňové.
P-0451