Celokrajská konferencia bola určená prioritne pre sociálnych pracovníkov miest, obcí, poskytovateľov sociálnych služieb, nemocníc a zamestnancov Úradu prácu, sociálnych vecí
a rodiny. Cieľom bolo informovať o možnostiach, kompetenciách a nástrojoch pomoci rodine pri starostlivosti o svojho príbuzného tak, aby zotrval čo najdlhšie vo svojom prirodzenom prostredí, respektíve rodine. „Výsledkom by mali byť kompletné informácie pre poradenstvo a ďalšie adresné nasmerovanie ľudí, ktorí potrebujú pomoc, buď z dôvodu vysokého veku alebo zdravotného postihnutia,“ uviedla Iveta Ďurišová, riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK. O možnostiach pomoci a podpory hovorili predstavitelia sociálneho odboru mesta Žilina, ÚPSVaR Žilina, FNsP Žilina, Nadácia ŽSK, Centrum sociálnych služieb ANIMA, Platforma rodín so zdravotným znevýhodnením a Santea n. o.
Pomoc aj dospelým ľuďom
ŽSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 26 organizácií, ktoré poskytujú sociálne služby. „V tomto roku sme našim zariadeniam sociálnych služieb poskytli finančný príspevok vo výške 37 332 652 eur a neverejným poskytovateľom takmer 3 milióny eur. Pomáhame už aj dospelým ľudom, ktorí sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii vytváraním podmienok tak, aby sa mohli lepšie začleniť do spoločnosti. Práve pre tento účel sme vybudovali zariadenie komunitného charakteru Horizont – domov na polceste v mestskej časti Bytčica. Rovnaký účel bude mať aj zariadenie sociálnych služieb Antares, ktoré vzniká v Čadci, a otvoríme ho budúci rok,“ vysvetlila županka Erika Jurinová.
ŽSK poskytuje bezplatné sociálne poradenstvo, podporuje ambulantné a terénne sociálne služby, ktoré pomáhajú príbuzným so starostlivosťou o člena rodiny počas dňa, podporuje a zabezpečuje sociálne služby v domove sociálnych služieb a špecializovanom zariadení ambulantnou a týždennou formou, službu včasnej intervencie, podporu samostatného bývania, sprostredkovanie osobnej asistencie či tlmočnícku službu. V roku 2018 zriadili Nadáciu ŽSK pre podporu rodiny a Rodinné centrum pomoci. Sú to dva nástroje komplexnej pomoci jednotlivcom a rodinám, ktoré sa v dôsledku živelnej pohromy, závažného a náhleho ochorenia alebo tragickej udalosti ocitli na okraji chudoby či spoločenského vylúčenia.