Trasa Vážskej cyklotrasy prechádza až piatimi krajmi, dotýka sa Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja, pričom krátky úsek zasahuje aj do Prešovského kraja. Po dobudovaní všetkých úsekov by mala cyklotrasa merať takmer 400 kilometrov. Ako uvádza Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), najnáročnejšími úsekmi sú práve tie, ktoré vedú Žilinským krajom.
„Vybudované sú úseky Vážskej cyklotrasy zo Žiliny od hradu Budatín cez Vodné dielo Žilina na začiatok obce Strečno. Úsek má dĺžku 33 kilometrov, pričom v tomto roku by mal pribudnúť 3,8 kilometra dlhý úsek aj po ľavom brehu Váhu spod cestného mosta v Žiline na Vodné dielo Žilina,“ informuje hovorkyňa ŽSK Martina Remencová. K existujúcej trase podľa nej možno priradiť ešte približne 4 kilometre dlhý cyklochodník popri Váhu v Liptovskom Mikuláši od hotela Jánošík až po jeho sútok s potokom Smrečianka.
„Žilinský samosprávny kraj taktiež objednal štúdie tejto cyklotrasy od hranice Trenčianskeho samosprávneho kraja a ŽSK cez Bytču do Žiliny a zo Strečna do Lipovca a Vrútok. K obom týmto úsekom dal ŽSK spracovať aj dokumentácie pre územné rozhodnutie, ktoré sú už v tomto čase hotové,“ pokračuje Martina Remencová s tým, že na spomenutých úsekoch chce Žilinská župa v tomto roku vysporiadať pozemky a spracovať projektové dokumentácie pre stavebné povolenie.
Doterajšie investície do cykloprojektov župa vyčíslila na viac ako 400-tisíc eur, pričom budovanie Vážskej cyklotrasy v okolí Žiliny, teda trasy BikeKIA v rokoch 2012 – 2016, sa dostalo vďaka finančnej podpore KIE k sume 240-tisíc eur. „Nový 3,8 kilometra dlhý úsek asfaltovej cyklotrasy s predpokladanou hodnotou zákazky 436-tisíc eur bude financovaný prostredníctvom eurofondov z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020 v rámci projektu s názvom Na bicykli k susedom,“ dodala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.
Údaje Žilinskej župy potvrdzujú, že záujem o cyklistickú dopravu má stúpajúcu tendenciu. Za najsilnejšie mesiace pritom hodnotí máj až september. Informácie z cykloščítača na lávke cez biokoridor priniesli v rámci prejazdov nasledujúcu štatistiku:
2015 – viac ako 45-tisíc
2016 – viac ako 58-tisíc
2017 – viac ako 92-tisíc
2018 – viac ako 116-tisíc